Türkiye’de lokomotif sektörlerden biri olan İnşaat ve Yapı sektörü elemanpersonel – işçi alımı kapsamında yarattığı istihdamda rekor kırdı. Türkiye’nin dev inşaat firmaları hem ülke içinde hem de yurt dışında yaptıkları ler için Türkiye’den personel – eleman – işçi alımı yaparak istihdama büyük katkı sağlıyorlar. Eleman ve personel arayan inşaat firmaları 2011 yılında olduğu gibi 2012 yılında da eleman ve personel alımına büyük bir potansiyel ile devam edecekler.

İnşaat sektörü istihdamı yılın ikinci çeyreğinde 1 milyon 863 bin kişi ile tarihinin en üst seviyesine ulaştı. Türkiye’de bu yılın ikinci çeyreğindeki konut satışları ise ilk çeyreğe göre yüzde 17,8 oranında arttı ve 107 bin 308 olarak gerçekleşti.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneğinin (GYODER) hazırladığı, ”Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektörü 2011-2. Çeyrek Raporu”ndan derlenen bilgilere göre, inşaat sektöründeki hızlı büyüme sürüyor. Sektör, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 13,2 büyüdü. Bu dönemde inşaat harcamaları da rekor seviyede gerçekleşti. İlk çeyrekte 26 milyar lira olan inşaat harcamaları, ikinci çeyrekte yüzde 19,7 oranında artarak 31,2 milyar liraya ulaştı. Bu rakamın içinde özel sektörün harcamaları 19,6 milyar lira, kamu sektörü inşaat harcamaları da 11,5 milyar lira oldu.

İnşaat firmaları eleman ve personel alımı konusunda rekora koştu
İnşaat sektörü istihdamı yılın ikinci çeyreğinde 1 milyon 863 bin kişi ile tarihinin en üst seviyesine ulaştı. Söz konusu istihdam rakamı, bu yılın ilk çeyreğinde 1 milyon 440 bin olmuştu. Raporda, inşaat sektöründeki hızlı büyümenin istihdam artışını da beraberinde getirdiği, inşaat sektörü istihdamının toplam istihdam içindeki payının da ilk kez yüzde 7,5’e yükseldiği kaydedildi.

Rapora göre, hızlı büyümenin arkasında özel sektörün ikinci çeyrekte 19,6 milyar lira ile rekor kırdığı inşaat harcamaları etkili oldu. Kamu sektörü de ikinci çeyrekte inşaat harcamalarını arttırdı. İnşaat maliyetlerindeki artış ise sürdü. Genel inşaat maliyetleri yılbaşına göre yüzde 8,8 arttı.

Yılın ikinci çeyreğinde konut yapı ruhsatları ve özellikle yeni konut arzları ile konut satışları, ilk çeyreğin üzerinde gerçekleşti. Konut kredisi faiz oranları yükselirken konut kredisi talebi arttı.

Bu dönemde yeni konut başlangıçları için alınan yapı ruhsatları, ilk çeyreğe göre yüzde 75 oranında artarak 161 bin 507’ye, yapı kullanım izin belgeleri sayısı da yüzde 38 artarak 130 bin 171’e çıktı.

Konut kredileri, yılın ikinci çeyreği sonunda 66,7 milyar liraya ulaştı. Temmuz ve Ağustos aylarında ise konut kredisi kullanımı yavaşladı.

Söz konusu dönemde kullandırılan konut kredisi sayısı 124 bin 631, kullandırılan kredi büyüklüğü de 9,38 milyar lira oldu.