Irak’la Türkiye arasındaki ticaret hacmi günden güne artıyor, özellikle de inşaat alanında birçok Türk şirket Irak topraklarında önemli lere imza atıyorlar. Yürütülen projelerde birçok Türk vatandaş çalışma fırsatı bulabiliyor. Bu durumdan yararlanmak ve Irak’da yürütülen projelerde çalışmak isteyen birçok kişi de mevcut.

Irak’da inşaat ve müteahhitlik alanında çalışma ve iş imkanı
Son olarak, Prof. İhsan Doğramacı, Süleymaniye’de  260 milyon dolarlık yatırımla 370 bin metrekarelik bir üniversite inşaatı yürütüyordu ve Türkiye’den giden 1200 kişiye kazanç kapısı olmuştu. Bunun dışında Oraskom, Süleymaniye’de yılda 5 milyon ton çimento üretim kapasiteli, dünyanın en büyük çimento tesislerinden birini inşa ediyordu. Burada taşeron Türk firmaları olduğu gibi, inşaatın makine parkını Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinden Gama gönderiyordu.

2010’da 75 bin konutluk dev inşaat projesi
2010 yılında dev bir inşaat projesi için bir ihale düzenlendi. İhale bir araya gelip Türk Şirketler Grubu’nu oluşturan türk şirketler tarafından kazanıldı. Proje 75 bin konuttan oluşan bir yaşam alanı kurulmasını içeriyor. Projenin yaklaşık 48 ayda bitirilmesi planlanıyor. Projeyi üstlenen türk şirketler: Tarmaş Ltd, Koçoğlu İnşaat, Kur İnşaat, Kazova İnşaat, Ulubol Ltd, İşkaya A.Ş

Irak’da güvenlik şirketleri de faaliyet gösteriyor
Irak’ta inşaat şirketleri yanında güvenlik şirketleri de bulunuyor ve yüklü meblağlar kazanıyorlar. Kürt bölgesinde çok sayıda güvenlik şirketi faaliyet gösteriyor. Bölgedeki şirketlerin güvenlik şirketlerine ödediği aylık miktar 300 bin dolara kadar çıkabiliyor.

Sağlık ve eğitim alanında da çalışma ve iş imkanları mevcut
Erbil’de gelişmiş sağlık merkezlerinden biri Sema Göz Hastanesi. Hastane Fettullah Gülen’in çevresinden doktorlar tarafından kurulmuş. Lazer göz ameliyatları da yapan hastanenin yanı sıra, Gülen’in Erbil ve Süleymaniye’de kurdurduğu Özel Işık Koleji,  elit kesimin çocuklarını göndermek için tercih ettikleri kurumlar arasında.

Kısacası Irak’a çalışmak için gitmeyi düşünen işçi adayları için inşaattan, güvenlik ve sağlık alanına kadar farklı seçenekler bulunuyor. Türkiye ve Kuzey Irak arasında gerçekleşen ticaret miktarı 5 milyar doları bulmuş durumda. Bu miktarın 2 milyar doları inşaat alanında dönüyor. Dolayısı ile girişimciler için de ticaret alanında iş imkanları mevcut.

ırak iş ilanları, Kuzey irak is ilanlari, ırakta iş ilanları, irak erbil is ilanlari, ırakta çalışmak istiyorum