Türkiye’de en çok aranan ve ihtiyaç olan pozisyonun ara eleman olduğu artık bilinen bir gerçek. Öte yandan lise mezunlarının sizlik sıralamasında üst yerlerde olduğu da biliniyor. Bu iki olumsuzluktan bir fayda yaratmak da genellikle sivil toplum kuruluşlarına kalıyor. Sektörel çözümler arayan birlik ve dernekler arasına Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) da katıldı. Mesleki Bilgi ve Beceri Sınav ve Belgelendirme Merkezleri (VOC-Test Merkezleri) işbirliğiyle başlatılan eğitimlerin amacı 2015 yılına kadar 2 bin 500 kişiye sertifika verip istihdam yaratmak.

Sertifikalar Avrupa Birliği’nde de geçerli olacak
TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdal Gamsız, “Proje sonunda vereceğimiz sertifikalar, servis sorumluları için okul diplomalarından bile daha önemli bir belge olacaktır. Ben bile böyle bir uzmanlık sertifikasını almak için belgelendirmenin başlamasını dört gözle beklemekteyim. Hedefim ilk sertifikanın sahibi olmak” diyor. VOC-Test Merkezi faaliyete geçtiğinde TİAD’ın verdiği uzmanlık sertifikaları sayesinde, sektörde üniversite ayarında bir kurum haline geleceğini kaydeden Gamsız, sertifikaların uluslararası geçerliliği de olacağını ifade ediyor. Projenin aynı zamanda AB’nin ve Türkiye’nin pilot çalışması olduğunu, benzer çalışmaların gelecekte diğer sektörler için de uygulanacağını kaydetti. VOC-Test Merkezi’nde CNC takım tezgahları mekanik servis yetkilileri, elektrik-elektronik servis yetkilileri ve uygulama yetkilileri yetiştirilecek.

İki yılda kurulacak
Toplam bütçesi 307 bin 950 eruo olan projenin 30 bin 795 euroluk kısmı TİAD’ın eş finansman katkısıyla sağlanacak. Merkezin iki yılda kurulması planlanıyor. Dernek, akreditasyon sürecini de tamamladıktan sonra sektördeki mesleki bilgi ve becerileri ölçmek için sınav yapacak, başarılı olan kişilere ise Mesleki Yeterlilik Kurumu onaylı sertifika verecek.