İş Garantili Meslek Kursu Mezun Olan İş Buluyor

Havayolu şirketlerinin pilot ihtiyacını sık sık gündeme getirmesi yerli pilot yetiştiren eğitim kurumu ve kursların ilgiyi oldukça arttırdı. Antalya, İstanbul, Ankara, Adana ve İzmir’de bulunan uçuş okullarından mezun olanlar havayolu şirketlerinde kolayca iş bulabiliyorlar. Söz konusu okullar yetiştirdikleri pilotlar ile pilot ihtiyacını karşılamaya da yardımcı oluyorlar.

Gerekli uçuş tecrübesine sahip olanlar kariyerlerine sırasıyla kaptan pilot, öğretmen pilot ve letme tecrübeleri geliştikçe havacılık kuruluşlarında orta ve üst düzey yönetici olarak devam edebiliyor. Kaptan pilotlar 12 bin ila 20 bin tl arasında net maaş alıyorlar. Bu ücretlerin üzerine zaman zaman mesai ödemeleri de ekleniyor. İş garantili pilotluk kurslarına katılabilmek için TC. vatandaşı olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, 35 yaşından gün almamış olmak, en az lise mezunu olmak, orta derecede ingilizce bilmek ve herhangi bir sağlık sorunu taşımamak gerekiyor.

Pilotluk kurslarıyla iş garanti, mezun olan iş buluyor
Atlasjet tarafından kurulan ve eğitimlerine Haziran 2011’de başlayan Atlantik Uçuş Akademisi / AFA ilk mezunlarını 2012 yılında verecek. Şu anda 10 pilot adayı eğitimlere devam ediyor. Öğrenci sayısını her dönem maksimum 15 ile sınırlayan akademi, farklı dönemlerde açılacak derslerle her yıl sektöre 60 pilot kazandıracak.

Pilot adaylarına özel kredi imkanı
Denizbank uçuş okulları kapsamında eğitim alacak pilot adaylarına özel “bireysel finansman kredisi” sağlıyor. Söz konusu krediden yararlananlara 120 aya varan vade, bir yıl süresince sadece faiz kadar ödeme imkanı sunuluyor. Banka pilot adaylarına maksimum 125 bin Tl kredi veriyor. Bireysel finansman kredisinin tüketicilerin her türlü bireysel ihtiyacı için kullanabileceği ancak sahip oldukları ya da bir başkasına ait olan konutun teminatı karşılığında kullanılabilen yüksek limitli bir bireysel ihtiyaç kredisi. Denizbank ER-AH, Tarkim ve Ayjet uçuş okulları ile anlaşmaya sahip.

Pilotluk geleceğin işi
Önümüzdeki yıllarda pilotluk mesleğini tercih eden gençlerle daha fazla karşılaşacağız. Uçuş okullarından mezun olan gençler havayolu şirketlerinde ikinci pilot olarak çalışmaya hak kazanıyor. Ayrıca özel jetlerde ve kargo uçaklarında pilot olarak çalışabiliyorlar. Bazı mezunlarsa uçuş okullarında eğitmen olarak kalmayı tercih ediyorlar. İkinci pilot olarak çalışmaya başlayanlar belli bir deneyimin ardından kaptan pilot olarak devam ediyorlar.