İş Güvenliği Personel Alımları, Doktor ve Mühendis Alımları

İş kazalarının önlenmesi konusu her geçen gün önem kazanan bir konu olarak gündemde. Uzmanlar iş kazalarının önlenmesi yönelik olarak sektörde 20 bin doktor ve mühendis açığı olduğunu belirtiyorlar. Kısacası yeterli sayıda yeri hekimi ve iş güvenliği yok.

Özellikle tersaneler ve madenler başta olmak üzere iş kazalarının önlenmesi için bir an önce iş güvenliği yasasının çıkması ve konunun uzmanlarının yetiştirilip istihdam edilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, yeterli sayıda işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulunamadığından şikâyetçi. Sektörde büyük bir eleman açığı yaşandığını belirten İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmet ve Eğitim Kurumları Derneği (İSGHEDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Turhan Şalva, Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olarak hizmet veren kurumların ve sektörün toplam doktor ve mühendis ihtiyacının yaklaşık 20 bin olduğunu, ancak şu anda bu işi yapabilecek sadece 3 bin sertifikalı uzman bulunduğunu söylüyor. Şalva, özellikle sanayide çok sayıda iş güvenliği uzmanına ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “A ve B sınıfı uzman ihtiyacı tavan yapmış durumda. C sınıfı sertifikalı uzmanların B seviyesine yükselmesi için üç yıl, B sınıfı uzmanların A sınıfına yükselmesi için ise dört yıl çalışması gerekiyor. Risk büyük olduğu için örneğin tersanelerde A sınıfı sertifikalı uzmanlara ihtiyaç var” diyor.

İş güvenliği uzmanlarının bulunmasında sıkıntı çekiliyor
Devletin, uzmanların kendilerini geliştirmelerine destek olmasının büyük bir zorunluluk olarak göründüğünü söyleyen Şalva, iş güvenliği uzmanlarının olası riskleri görüp tanımlamaları için tecrübe sahibi olmaları gerektiğini vurguluyor. Çalışma hayatında “Koruyucu Hekimlik” gibi “Koruyucu Mühendislik” kavramının yerleştirilmesi gerektiğini belirten Dr. Turhan Şalva’nın önerileri ise şöyle: “İşverenler kanunen çalıştırmak zorunda oldukları doktor ve iş güvenliği uzmanlarını bulmakta zorluk çekiyor. Yeni yasada söz konusu iş güvenliği uzmanlarına verilecek eğitimin ve buna bağlı olarak sertifika sınıfının istihdam ihtiyacını karşılayacak şekilde tanımlanması lazım.” Şu anda sektörün iş güvenliği uzmanı ihtiyacının yaklaşık 20 bin kişi olduğu bilgisini veren Turhan Şalva, “Oysa elimizde yaklaşık üç bin uzman var ve hepsi C sınıfı sertifikaya sahip. Yeni yasa tasarısıyla 50’den fazla eleman çalıştırma sınırı kaldırılırsa, daha fazla şirkette işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanına ihtiyaç olacak” diyor.

Son Güncelleme: 17 Ekim 2012 Çarşamba 01:32