Türkiye’de istihdam ve iş dendiğinde akla gelen ilk ve önemli kurum İŞKUR’dur. Kurum geçmişten günümüze uzun yıllardır gerek yurtiçi iş ilanları, iş bulma ve işe yerleştirme ile gerekse yurtdışı iş ilanları ve yurtdışına işçi gönderme konularında oldukça aktif bir şekilde çalışıyor. İşverenler ile yaptığı koordinasyon çerçevesinde işsiz veya yeni bir iş arayan vatandaşlar sisteminde çok sayıda iş imkanı sunarak iş arayan vatandaşlara yardımcı oluyor.

İŞKUR Personel Alımları, İşçi Alımı ve İŞKUR İş İlanları

İŞKUR üzerinden her yıl binlerce kişi iş buluyor, işe yerleştiriliyor. Kurumu iş arama ve iş bulma konusunda oldukça aktif olarak çalışarak iş arayan vatandaşlara gerek yurtiçi gerekse yurtdışı iş imkanları sunuyor.

Hükümet memur alımı ve işçi alımı yapmak için hız kesmeden çalışıyor ve işsizliği düşürmek için yeni projeler üretiyor. Yeni bir habere göre Gümrük ve Ticaret Bakanı tüm Türkiye çapında düşük gelirli vatandaşlar arasından 120 bin yeni işçi alımı yapılacağını duyurdu. Söz konusu işçi alımı İŞKUR iş ilanları üzerinden yapılacak ve yakın zamanda başlayarak tamamlanacak.

120 bin kişilik yeni İŞKUR alımları  temel amacı hem işsizliği bir nebze olsun azaltmak hem de ekonomiye katkıda bulunmak. İşçi alımı miktarının çok yüksek olması ve kısa süre içinde başlayacak olmasıyla birlikte olumlu etkilerinin de kısa süre içerisinde ekonomiye ve işsizlik rakamlarına yansıması bekleniyor.

Kimler başvuru yapabilir?

Söz konusu toplu işçi alımında temel amaç ihtiyacı olanları iş sahibi yapmak ve ekonomiyi canlandırmak olduğu için İŞKUR işçi alımı gelir düzeyi düşük olan kişiler başvuru yapabilecek.

İŞKUR gelir düzeyini kontrol edecek ve diğer şartlar da uygun ise kişiler toplu personel alımı kapsamında işe başlayacaklar.