İşkur Personel Eleman İşçi Alımları

İşkur personel ve eleman alımları ile e yerlerştirmeler konusunda büyük başarılara imza atıyor. 2013 yılının ilk yarısında İşkur 360 bin personel eleman alımı gerçekleştirdi.

Genel Müdür Yazıcı, İŞKUR’un 2013 yılı ocak-haziran dönemi rakamlarını yazılı açıklamayla duyurdu. Kurumun kayıtlarında 340 bin kişilik açık iş talebi bulunduğunu ve kuruma kayıtlı işsizleri, işverenlerin talepleri doğrultusunda bu işlere yönlendireceklerini belirten Yacızı, “81 ilden gelen verilere göre, yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre daha iyi bir performans sergiledik. Yılın ilk yarısında 360 bin vatandaşımızı iş sahibi yaptık. İşe yerleşmelerin 330 bini, yani yüzde 91,6’sı özel sektörde gerçekleşti. İş bulmak için İŞKUR’u tercih eden kişilerin sayısında da yüzde 70 artış kaydettik. Ayrıca aynı dönemde 1 milyon 225 bin kişi de İŞKUR’a başvurdu” ifadelerini kullandı.

Engelli Personel Eleman İşçi Alımları
Yazıcı, vatandaşların yanı sıra işverenlerin de İŞKUR’a ilgisinin arttığını vurgulayarak, 6 ayda 700 bin kişilik açık iş aldıklarını vurguladı. Geçen yıla göre, açık iş sayısını yüzde 86 artırdıklarına işaret eden Yazıcı, şunları kaydetti:

“Özel sektörden aldığımız açık işlerin sayısı geçen yıla göre yüzde 123 arttı. Açık işlerin 665 bini özel sektörden geldi. Karşılanamayan 340 bin kişilik açık iş talebi için ise çalışmalar sürüyor. İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından uygun nitelikleri taşıyan kişiler, bu işlere yönlendirilecek. Düzenleyeceğimiz mesleki eğitim kurslarıyla işgücü piyasasının talepleri doğrultusunda eleman da yetiştireceğiz. 2013’ü “Kadın ve Engelli Yılı” ilan ettik. Ocak-haziran döneminde 102 bin kadının yanı sıra 20 bin engelli İŞKUR aracılığıyla işe yerleşti. 30 bin kişi ise yurt dışına gönderildi. Aktif işgücü programlarında da iyi bir ivme yakaladık. 2013 yılının ilk 6 ayında yaklaşık 20 bin kurs açtık ve bu kurslara 77 bini kadın olmak üzere yaklaşık 170 bin kursiyer katıldı.”

Son Güncelleme: 28 Ocak 2019 Pazartesi 05:39