İŞKUR’dan zorda kalan çalışana maaş desteği

İŞKUR bundan böyle yeni bir uygulamaya başlıyor. Yeni uygulama kapsamında herhangi bir sebeple i bozulan veya sıkıntıya düşen şirket çalışanlarına İŞKUR tarafından maaş desteği verilecek.

İŞKUR son yıllarda işsizlik başta olmak üzere birçok konuda önemli uygulamalara imza attı. Şimdi ise yeni bir uygulama daha başlatıyor. Bundan böyle bir takım sebeplerden ötürü zora düşen şirket çalışanları İŞKUR tarafından maaş desteği alacak.

Peki maaşa desteği için başvurular nasıl yapılacak? Bilinmesi gereken detaylar var mı?
Zorda kalan şirket çalışanlarının İŞKUR’dan maaş desteği almak için çok zor süreci atlatmasına gerek yok. Vergi sisteminde yapılan değişikliklerden dolayı vergi ödemeleri aksayan vergi mükellefleri için bazı kolaylıklar sağlanıyor. Söz konusu mükellefler vergilerini ödemekte güçlük çektiğinde devlet tarafından kolaylık sağlanacak.

Diğer yandan herhangi bir işletme herhangi bir sebeple üretim sıkıntısına düşerse ve zorda kalırsa işletme bünyesindeki çalışanların maaşları İŞKUR tarafından ödenecek. İşletme çalışanları da deprem, yangın veya bunun gibi afetlerden dolayı işletmenin zora düştüğü zamanlarda İŞKUR’dan maaş desteği alabilecekler. İşçilere ödenecek maaş desteği yanında söz konusu işçilerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri de ödenecek.

Başvuru süreci nasıl işliyor?
İşletme sahipleri öncelikle İŞKUR’a başvuruda bulunarak işletmenin hangi sebeplerden ötürü zor durumda olduğunu iletiyorlar. Kısa çalışma talep formu doldurulduktan sonra İŞKUR işetmenin durumunu inceliyor ve ne tür bir destek vereceğine kara veriyor. İŞKUR maaş desteği alacak olan işçilerin işsizlik sigortası primi kapsamında günlerinin eksiksiz olmasını istiyor. İŞKUR’un sağladığı günlük kısa çalışma ödeneği sigortalının son 12 aylık primine esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı oluyor. Böyle bir hesaplamada bahsi geçen miktar brüt asgari maaşın yüzde 150’sini geçemiyor. Kısaca özetlemek gerekirse aylık ortalama brüt maaşı 2 bin TL olan bir işçi kısa çalışma ödeneğinde aylık olarak bin 200 TL alabiliyor.

Son Güncelleme: 28 Temmuz 2017 Cuma 17:38