İşsizlik ve istihdam adına yapılan çalışmalar hız kesmiyor, birçok farklı proje hayata geçiriliyor. Bunlardan biri de “Bu gençlikte iş var” projesi. Proje başladı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, projenin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ekonominin en can alıcı konusunun istihdam ve sizlikle mücadele olduğunu belirterek, işsizlik oranının aşağı çekilmesi için izlenecek politikalar kapsamında gençler arasında girişimciliğin geliştirilmesinin kritik önem taşıdığını kaydetti.

Genç nüfusun bu yoğunlukta olduğu bir ülkede işsizlik problemini aşmak için, istihdamı artıracak önlemlerin yanı sıra özellikle nitelikli işgücünü girişimciliğe yönlendirme gereğinin altını çizen Boyner, bu çerçevede gençlerle birlikte ”Bu Gençlikte İŞ Var!” projesini hazırladıklarını söyledi.

Boyner, ”İşsizlik sorununa karşı, üniversite gençliğinin girişimcilik perspektifi ile çözüm yolları arayacağı proje kapsamında, ODTÜ ve Bilkent öğrencileri çalışma grupları oluşturarak iyi iş fikirlerini proje haline getirerek yarışacaklar. Bu yarışmanın amacı hem öğrencileri girişimciliğe özendirmek, hem de iş fikirlerinin iş dünyasının içinden gelen üyelerimizle sağlamasını yapıp destek vermek” diye konuştu.

Bu yıl, projeyi ODTÜ ve Bilkent üniversitelerinin öğrencileriyle, bir tür pilot çalışma olarak başlattıklarını belirten Boyner, ”Önümüzdeki yıllarda tekrarlanarak büyümesini arzu ettiğimiz bu projenin ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine diğer üniversitelerine yaygınlaşmasını hedefliyoruz” dedi.

Kaynak: AA