Devlet işsizlik ve işsiz vatandaşlar konusunda yeni adımlar atmaya devam ediyor. Yeni yürütülen çalışma kapsamında işsiz vatandaşlara 2600 TL işsizlik maaşı verilmesi planlanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın İŞKUR üzerinden yürüttüğü proje çerçevesinde işsiz vatandaşlar 2600 TL’ye varan miktarlarda maaş alabilecekler.

Hali hazırda işsizlik maaşı ödemesi yapan İŞKUR yeni çalışmayla birlikte işsiz vatandaşların maaşını 2’ye katlayacak. Haber işsizlik maaşı alan ve diğer işsiz vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılandı. Dikkat edilmesi gereken nokta ise her işsiz vatandaş bundan yararlanamayacak. 2600 TL maaşı haketmek için öncelikle sigortalı olarak işsizlik maaşı almak ve İŞKUR’un yani Türkiye İş Kurumu’nun İşbaşı Eğitim Programı‘na katılmak gerekiyor. Gerekli bu temel 2 şartı yerine getiren işsiz adaylar söz konusu miktarda maaşları alabilecekler.

İŞKUR İŞBAŞVI EĞİTİM PROGRAMI’NA KATILMAK İÇİN NELER GEREKİYOR?
Aylık 2 bin TL ve daha fazla gelirin mümkün olduğunu gören işsiz vatandaşların İşbaşı Eğitim Programı’na ilgisi büyük. Peki söz konusu programa katılmak için temel şartlar neler? Öncelikle İŞKUR’a kayıtlı olmak ve 15 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Bunlar yanında işverenin birinci ya da ikinci dereceden akrabası olmamanız, emekli olmamanız gerekiyor ve son olarak İşbaşı Eğitim Programı kapsamında çalıştırılacağınız iş yerinde işe başlamadan son 3 aylık dönemde personel olarak çalışmamanız gerekiyor.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMINA NASIL BAŞVURU YAPILACAK?
Söz konusu programa katılmak isteyen adaylar İŞKUR’un web sitesini ziyaret edebilirler ve buradan gerekli adımları uygulayarak programa başvuru yapabilirler.

Bilindiği üzere 2016 yılı için işsizlik maaşının taban miktarı 659 TL en yüksek işsizlik maaşı ise 1318 TL olarak uygulanmaktaydı. İşbaşı Eğitim Programı katılımcıları günlük olarak İŞKUR’dan 50 TL alacaklar ve aylık olarak (26 gün) 1300 TL alacaklar. Bu sayede söz konusu eğitim programına katılan katılımcılar aylık olarak 2 bin TL’yi aşan miktarlarda maaş alabilecekler.