Yeni düzenlemeyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan mesleki eğitim için ayrılan kaynak neredeyse 3 katına çıkarıldı. İşkur, bu yıl sizlere meslek kazandırmak için 1,4 milyar TL harcayacak. Kuruma kayıtlı işsiz sayısı 1 milyon 326 bini bulurken, geçen sene 399 bin kişilik pozisyon, nitelikli personel olmadığı için açık kaldı.

İşsiz sayısı 3 milyonun altına indirmek için harekete geçen hükümet, meselenin kronik hale gelmesinin en büyük sebebi olarak görülen niteliksiz iş gücü sorununa neşter vurdu. Yapılan yeni düzenlemeyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan meslekî eğitim için ayrılan kaynak neredeyse 3 katına çıkarıldı. Türkiye İş Kurumu (İşkur), bu yıl işsizlere meslek kazandırmak için 1,4 milyar TL harcayacak. Kuruma kayıtlı işsiz sayısı 1 milyon 326 bini bulurken, geçen sene 399 bin kişilik pozisyon, nitelikli personel olmadığı için açık kaldı. Eğitim verilen işsiz sayısının 400 bine çıkarılması hedefleniyor.

2010 yılında İşkur’a kayıtlı olup iş isteyen kişi sayısı 1 milyon 326 bin kişiyi buldu. Aynı dönemde işverenlerin talep ettiği ancak İşkur’un karşılayamadığı ve açık iş olarak ifade edilen pozisyon sayısı ise 399 bin kişiye yükseldi. Yani aynı dönemde 1 milyon 326 bin kayıtlı işsiz varken 399 bin kişilik iş açık kaldı. Bu durumun en temel sebebi; eğitimsizlik. Özellikle İşkur’a kayıtlı işsizlerin büyük bölümü niteliksiz elemanlardan oluşuyor. Bu durumu dikkate alan hükümet, İşkur’a mesleki eğitimden geçirilen işsiz sayısının artırılması görevini yükledi. Son iki yıldır bu alanda önemli ilerlemeler sağlandı.

Kaynak: Patronlar Dünyası