İşsiz kalan vatandaşlara büyük katkı sağlayan sizlik maaşı devlet tarafından ödenmeye ediyor. Belli başlı sebepler ile işinden ayrılan veya çıkarılan çalışanlar başvuru şartlarını taşıdıkları takdirde işsizlik maaşı ödemesi almaya hak kazanıyorlar.

Peki yeni yılda işsizlik maaşı ne kadar oldu, işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişiler ne kadar süre işsizlik maaşı alabiliyor, işsizlik maaşı başvuru şartları neler? İşte bu önemi soruların cevapları…

Yeni Yılda İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Her yeni yılda olduğu gibi bu yıl da işsizlik maaşı güncellendi. Yeni yılda asgari ücrete yüzde 15 zam yapılarak işsizlik maaşı alan vatandaşlara daha fazla katkı sağlanıyor. Enflasyon ve asgari ücret baz alınarak yeni yapılan artışla birlikte işsizlik ödeneği alan kişilerin maaşı da toplamda 323 TL yükseldi ve işsizlik maaşı yeni yılda 2354 TL oldu.

Son 3 sene boyunca yılda en az 600 gün prim ve son 120 gün hizmet akdiyle çalıştıktan sonra kendi isteği dışında işinden ayrılan kişiler işsizlik maaşı ödeneğine iş başvurusunda bulunarak işsizlik maaşı almaya hak kazanabiliyorlar.

Hangi Durumlarda İşsizlik Maaşı Alınabilir?

İşsizlik maaşının alınabilmesi belli başlı durumlara bağlı. İşsizlik maaşı almak isteyen adayların başvuru yaparken dikkat etmesi gereken hususlar şöyle:

İş akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdiyle çalışmak.
Son üç yıl içinde 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemek.
İş akdinin feshedildiği tarihten itibaren 30 gün içinde başvurmak.
Hizmet akdinin işveren tarafından sona erdirilmesi.
Hizmet akdinin işçi tarafından “haklı” bir nedene dayalı olarak feshedilmesi.
İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması veya kapatılması, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olmak.

Kim Ne Kadar Zaman İşsizlik Maaşı Alabilir?

İŞKUR’un resmi internet sitesinde yaptığı bilgilendirmeye göre işsizlik maaşı almaya hak kazanan adaylar sigortalı çalıştıkları süreye göre belirlenmiş süreler boyunca ödenek alabiliyorlar. Buna göre;

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor.