İşsizlik sigortası almanın şartları neler?

issizlik-sigortasiBinlerce kişinin başvurduğu sizlik sigortasına başvurular her geçen gün daha da artıyor. Siz de mi işsizlik sigortasına başvuru yapmak istiyorsunuz? Peki ama İşkur’dan işsizlik parası alma şartları neler? Herşeyden önce işinizi kendi isteğiniz dışında bırakmış olmanız gerekiyor. İşte diğer detaylar…

İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler, -Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır.

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunulmalıdır. Başvuruda gecikilmesi halinde geçen her gün için işsizlik ödeneğinden faydalanılamayacaktır.

Bu şartları taşıyanların işten çıkarıldıktan sonraki 30 gün içinde İşkur’a başvurması gerekiyor. Gecikmeli başvurular maaş süresinden düşülüyor.

Evlilik nedeniyle işten ayrıldım, kıdem tazminatımı aldım. İşsizlik maaşından yararlanmam mümkün mü? Kanunda işten çıkarılma şartı bulunduğu için evlilik, askerlik gibi gerekçelerle işten ayrılınması halinde işsizlik maaşı alınamıyor.

İlk işsizlik parası ise başvuru yapılan tarihi izleyen ayın sonuna kadar yatırılıyor. Yatırılan işsizlik parası kimlik kartı ile herhangi bir PTT şubesinden çekilebiliyor.