Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalıştırmak üzere ihtiyaçlar doğrultusunda 156 itfaiye eri alımı yapacak. Söz konusu itfaiye personel alımı 657 devlet memurları kanunu kapsamında gerçekleşecek ve 2010 yılı KPSS B Grubu sınavına katılmış lise, ön lisans ve lisans mezunları kişiler itfaiye eri personel alımına başvurabilecekler.

Adaylarda aranan nitelik ve özellikler şöyle:
Adayların 11 Temmuz 2011 tarihi itibari ile 30 yaşını doldurmamış olmaları gerekiyor. Bunun yanında erkeklerin en az 1,67 metre, bayanların ise en az 1.60 metre boyunda olmaları şartı aranıyor. Diğer yandan personel alımına başvuruda bulunacak adayların klostrofobi, ve yükseklik gibi fobilerinin olmaması gerekiyor.

Sınav ve Tarihler:
İtfaiye eri alımına ilişkin sınav 17 Temmuz 2011 tarihinde saat 8.30’da Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığında (Turgut Özel Bulvarı numara 9 İskitler Altındağ) dayanıklılık testi ve mülakat olarak gerçekleştirilecek. Belediyenin www.ankara.bel.tr adresinden ilan edilecek takvime göre yapılacak sınavda, çağrılan adayların tamamı bitmediği taktirde, takip eden tarihlerde sınava devam edilecek.

Başvurular:
Başvurular, 30 Haziran 2011 tarihi mesai saati sonuna kadar Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığına şahsen yapılacak. Posta veya internet yolu ile yapılan müracaatlar ise kabul edilmeyecek.

Alınacak itfaiye erlerinin sayıları, KPSS taban puanları ve öğrenim durumları şöyle:

”40 kişi KPSSP3 (65 taban puan). Lisans düzeyinde eğitim veren okulların teknik bölümlerinden mezun olmak,

10 kişi KPSSP3 (65 taban puan). Lisans düzeyinde eğitim veren okulların idari veya sosyal bölümlerinden mezun olmak,

10 kişi KPSSP93 (75 taban puan). Önlisans düzeyinde eğitim veren yüksekokulların itfaiyecilik ve yangın güvenliği bölümünden mezunu olmak,

10 kişi KPSSP93 (75 taban puan). Önlisans düzeyinde eğitim veren yüksekokulların teknik bölümlerinden mezun olmak,

10 kişi KPSSP93 (75 taban puan). Önlisans düzeyinde eğitim veren yüksekokulların idari ve sosyal bölümlerinden mezun olmak,

50 kiyi KPSSP94 (70 taban puan). Meslek lisesi mezunu olmak,

26 kişi KPSSP94 (70 taban puan). Lise mezunu olmak”