Devlet kurumları 2011 yılında çok büyük miktarlarda personel-memur alımı gerçekleştirecekler. Kamu görev alarak memur olmak isteyen kişiler devlet personel alımlarını büyük bir ilgi ile takip ediyorlar. Kısaca DPB olarak bilinen Devlet Personel Başkanlığı 2011 yılı planlarını yaptı ve 2011 yılında hangi devlet kurumunun ne kadar personel-memur alımı yapacağını belirledi. Söz konusu personel alımları kapsamında göreve gelecek memurlar açıktan atama yoluyla alınacaklar.

Memur alımı kapsamında yeni memurların 18 bin 395’i genel bütçeli devlet kurumlarına, 11 bini yüksek öğretim kurulu ve ÖSYM’ye 4 bini yüksek öğretim kurumlarına, 1 160’ı özel bütçeli devlet kurumlarına, 400’ü de sosyal güvenlik kurumuna alınacak.

Hangi devlet kurumları ne kadar memur alacak? İşte personel alımı yapacak devlet kurumları:
Milli Eğitim Bakanlığı 2011 yılında toplam 1 bin 500 personel-memur alımı yapacak. Bünyesine katacağı bu sayı ile en fazla memur alımı yapacak olan devlet kurumu pozisyonunda. Milli Eğitim Bakanlığı’nı 800 memurla Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri takip ediyor. Memur alımı yapacak diğer kurumlar ve alacakları personel sayısı şöyle:

Adalet Bakanlığı  ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu: 700 memur alımı

Maliye Bakanlığı: 650 memur alımı

İçleri Bakanlığı 600 memur alımı

Gümrük Müsteşarlığı: 500 memur alımı

Dışişleri Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü: 400 memur alımı

Karayolları Genel Müdürlüğü: 225 memur alımı

Ulaştırma Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü: 200 memur alımı

Kültür ve Turizm Bakanlığı: 180 memur alımı