Kamuya yeni memur alımında limit esnetildi

Kanlı darbe girişiminin ardından FETÖ’ye yönelik başlatılan temizlik operasyonu sonrasında kamudan binlerce personel görevden alındı. İşinden uzaklaştırılan memur sayısı 60 bini buldu. Boşalan kadrolara personel alımı için düğmeye basıldı ve limitler kaldırıldı.

FETÖ temizlik operasyonları sonucunda kamuda 60 bin personel görevinden alındı ve kamu personel sayısında büyük bir boşluk ortaya çıktı. Hükümet kamuda boşalan kadrolara personel alımı yapılması için harekete geçerek on binlerce yeni memur alımı için hazırlıklara başladı. Söz konusu kamuya memur alımlarında ise herhangi bir sayı kısıtlaması olmayacak. Personel sayısında eksiklik yaşayan kurum ne kadar personel isterse alım yapabilecek.

Kamu kurumlarında yürütülen derin FETÖ operasyonu sonrasında binlerce memur görevinden alınırken ine son verilen personel sayısı ise artmaya devam ediyor. Şu ana kadar yaklaşık 60 bin memurun işine son verilirken söz konusu görevinden alınan personelin memuriyete geri dönüşünün önü ise kapatıldı.

DEVLETTE DEVAMLILIK ESAS PRENSİBİ
Hükümet devletin kamu kurumlarında boşalan kadroların yeni memurlar için tekrardan doldurulması için derhal harekete geçti. Devlette devamlılık esas prensibi ile hizmet ve yükümlülüklerin devam etmesi için yeni personel alımı en kısa süre içerisinde yapılmaya başlayacak. Söz konusu personel alımlarında adayların KPSS puanları göz önünde bulundurulacak.

NE KADAR İHTİYAÇ O KADAR PERSONEL
FETÖ operasyonlarının tamamlanmasıyla birlikte hangi kurum ne kadar personele ihtiyaç duyarsa o kadar personel ataması yapılabilecek. Bakanlar Kurulu onay verdiği taktirde memur alımları da hemen başlayacak. En fazla personel alımı yapılacak kurumlar ise doğal olarak en fazla memurun işine son verildiği kurumlar. Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri ve Emniyet Genel Müdürlğü en fazla personel alımı yapılacak kurumlar arasında…