kargo_elemani_maaslariKargo firmaları özellikle son 10 yıldır gerek piyasadaki firma sayısı olarak gerekse operasyonel olarak büyük gelişme ve ilerleme gösterdi. Günümüzde binlerce kişi kargo firmaları tarafından iyi ya da kötü istihdam ediliyor, çalıştırılıyor. Oldukça dinamik ve hareketli olan bu kargo sektöründe eleman ve işçi alımı konusunda büyük bir sirkülasyon yaşanıyor. Her gün kargo şirketleri bünyesinde farklı pozisyonlar için iş ilanları yayınlanıyor personel alımı yapılıyor.

Türkiye’deki Kargo Şirketleri
Bugün itibariyle Türkiye’de faaliyet gösteren en önemli ve büyük kargo şirketlerini sıralayacak olursak Aras Kargo, MNG Kargo, PTT Kargo, Sürat Kargo, Sürat Lojistik, Yurtiçi Kargo’yu sayabilir. Tamamı kurumsal ve operasyonel olan bu şirketler yurtiçinde taşımacılık hizmeti sunmaktadır.

Kargo Şirketi Maaşları Ne Kadar? Kargo Şirketlerinde Çalışanlar Ne Kadar Maaş Alır?
Kargo şirketlerinde çalışma sitemi farklı pozisyonlardan oluştuğudan ve her pozisyonun sorumluluğu farklı olduğundan çalışan maaşları da farklılık göstermektedir. Genel olarak söylemek gerekirse kargo şirketinde çalışan kurye maaşları ve teslimatçı maaşları ortalama olarak 800 – 1200 TL maaş alırlar. Bunun yanında çalışanlarına yorumlarına bakıldığında herhangi bir ilerleme fırsatı görülmüyor ve iş temposu da oldukça yoğun. Bu konuda kısaca belirtmek gerekirse genel merkez dışında kargo şubeleri dahilinde çalışan eleman maaşları 800 ve 1200 TL arasında değmektedir. Burada şube yöneticisi maaşı ortalam olarak 1500 – 1700 TL civarındadır.

Kargo Şirketlerinde Hangi Pozisyonlara Eleman Alımı Yapılıyor?
Kargo şirketleri operasyonel firmalar olduğu için hangi pozisyonda çalışırsanız çalışın daimi bir yoğunluk söz konusu olacaktır. Kaldıki özellikle kargo teslimatçıları için sabahtan akşama kadar yoğunluk kesinlike hat safhada. Diğer yandan kargo acentelerinde çalışan personel de genelde sorun çözmekle meşgul olduğu için burada pek bir rahat olma söz konusu değil. Peki kargo şirketlerinde hangi pozisyonlara eleman alımı yapılıyor: kurye alımı, sürücü alımı, bilgisayar operatörü alımı, şube yöneticisi alımı, satış pazarlama sorumlusu alımı, şoför alımı, uzun yok şoförü alımı, bilgi işlem sorumlusu alımı, araç ve kargo takip görevlisi alımı, aktarma sorumlusu alımı gibi eleman alımları yapılmaktadır.