Yurtdışı işçi ve personel alımları kapsamında KATAR‘ın önemli bir yere sahip olduğu zaten bilinmekle birlikte yeni yatırımların planlanmasıyla birlikte KATAR için toplamda 500 bin yeni yurtdışı işçi alımı yapılacak.

200 milyar dolarlık yatırım atağına kalkan Katar, 500 bin yeni yurtdışı işçi alımı yapacak. KATAR’ın yeni işçi alımı yapacağına ilişkin haberler yurtdışına işçi olarak gitmek isteyen adaylar için heyecan yarattı. Yapılan araştırmalar Katar’da işçi maaşlarının iyi düzeylerde olmasından dolayı çalışmaya giden işçilerin para biriktirebildiğini gösteriyor.

Katar’ın nüfusunda son yıllarda ülkeye gelen yabancı iş gücüyle hızlı bir büyüme yaşandı. Kasım ayı itibarıyla Katar’ın nüfusu 2 milyon 460 bine ulaştı. Sadece 1 yılda ülkenin nüfusu yüzde 8.5 arttı. Bu nüfusun sadece 280 binini Katarlılar geri kalanını ise yabancı çalışanlar ve aileleri oluşturuyor. 500 bin Hintli ve 400 bin Nepalli matematiksel olarak ülkenin gerçek çoğunluğu sayılabilir. Son yıllardaki hızlı nüfus artışında Dünya Kupası için inşa edilen stadyumlar dahil birçok mega projede çalışmak için gelen mavi yakalılar etkili olduğunu Türkiye kapatacak.

Katar’a Yabancı İşçi ve Eleman Alımları

Katar’ın ihtiyacı olan işçilerin yaş, cinsiyet ve diğer vasıfları konusunda henüz netleşen bir şey olmadığını ifade eden İŞKUR yetkilileri, konunun detaylarını İŞKUR içerisinde yapılacak bir toplantıyla netleştireceklerini söyledi. İŞKUR’un bugüne kadar Rusya, Arabistan gibi pek çok ülkeyle işçi çalıştırma protokolü imzaladığına dikkat çeken İŞKUR yetkilileri şunları kaydettiler: “Katar’la böyle bir protokol yoktu. Cumhurbaşkanımızın Katar ziyaretinde bu protokol de imzalanmış oldu. AB’nin mülteci kabulü için Türkiye’ye ödediği 3 milyar euro’nun içerisinde “mültecilerin iş hayatına kazandırılması” maddesi de yer alıyordu. Katar’la yapılan bu anlaşmayla hem Türk hem de Suriyeli mültecilerle Katar’ın açığını kapatmada yardımcı olacağımızı düşünüyoruz.”

İnşaat ve Yapı Projeleri Tam Gaz

TÜM projelerini düzenlenecek Dünya Kupası’na göre yapan Katar, bu tarihe kadar 200 milyar dolarlık yatırım yapmak çini kolları sıvamış durumda. Zaten, Katar’ın işçi talebinin altında da bu devasa yatırım planı yatıyor.

Doha’da Göçmen Şehri Kuruluyor

Kasım ayında başkent Doha’nın hemen dışında 70 bin nüfusa ev sahipliği yapacak yeni bir ‘çalışan şehri’ hizmete girdi. 875 milyon dolara mal olan şehirde evlerin yanında tiyatro, sinema salonları gibi sosyal alanlar, spor salonları ve bölge sakinlerine hizmet verecek dükkanlar da bulunuyor.

Katar İnşaat Projelerinde Çalışacak İşçi Aranıyor

Katar’da iş yapan, Katar’a yurtdışı işçi arayan yurtdışı eleman götüren Türk firmalar, Katar inşaat ve yapı projeleri kapsamında yeni işçi alımı yapmaya devam ediyorlar. 9 stadyumu baştan inşa edecek Katar, ülkeyi hızlı trenlerle donatacak, neredeyse tüm yolları yenileyecek ve toplam 55 bin odalı oteller hazırlayacak. Bunun için bugüne kadar 1.4 milyon göçmen işçinin ülkeye geldiğini belirten uzmanlar, Katar’ın daha 500 bin işçiye daha ihtiyacı olduğunun altını çiziyor.

Katar’da Kişi Başı Gelir 97 Dolar

Dünya Bankası verilerine göre Katar’da yıllık kişi başı gelir geçen yılın sonunda 97 bin 518 dolara ulaştı. Bu bakımdan dünyanın en zengin ülkesi olan Katar’da kişi başı ortalama gelir son 4 yılda yüzde 9.4 arttı. Ülkenin toplam ekonomik büyüklüğü ise 212 milyar dolar. Katar’a çalışmak için gidenler de iyi maaşlar ve ücretlerle pastadan pay alıyorlar.

Katar’da Çalışan İşçi Para Biriktirebiliyor

HSBC’nin ‘The Expat Explorer’ araştırmasına göre, Katar’da çalışan yabancıların yüzde 76’sı ülkeye taşınmalarının ardından gelirlerinde artış olduğunu dile getirirken, bu artışla daha fazla tasarruf yaptığını ifade edenlerin oranı da yüzde 75. Ayrıca; Katar’daki yabancıların yüzde 24’ü ülkede çalışmanın ilave gayrimenkul sahibi olmalarına imkân verdiğini belirtirken, yüzde 54’ü daha pahalı tatilleri karşılayabildiğini söylüyor. Yurtdışı İşçi Alımı