KATAR'DA İŞ VE ÇALIŞMA İMKANI, TÜRK ŞİRKETLER MİLYARLIK PROJELER PEŞİNDE

Katar’da iş imkanı ve çalışma fırsatı, Türk şirketler Katar’da milyar dolarlık projeler yapabilirler.

Katar‘da hayata geçirilmesi planlan projelerin çoğunluğu inşaat ve yapı alanında. Sürdürülen anlaşmalar sonucunda birçok Türk şirketi Katar‘da ki projelerde yer alacak gibi görünüyor. Bu durum da yurt dışında inşaat ve yapı sektöründe çalışmak isteyen özellikle de Katar’a işçi olarak gitmek isteyen işçi adayları için büyük bir fırsat ve imkan anlamına geliyor.

Katar ve Kuveyt’te hayata geçirilmeyi beklenen toplam tutarı 280 milyar doları bulan birçok proje var. Türkiye için çok önemli bölgeler olana Kuveyt ve Katar ile Türkiye arasında çok büyük ve önemli bir ticaret potansiyeli bulunuyor. Söz konusu ticaret potansiyeli özellikle ihracat, yatırım ve müteahhitlik hizmetleri alanında daha da belirgin.

2022 Dünya Kupasının Katar’da yapılacak olması, petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki artış ülkedeki inşaat yatırımlarına yeniden ağırlık verilmesine neden oldu. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde Katar’da yaklaşık olarak 200 projenin hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu projelerin toplam tutarı ise 150 milyar dolar civarında.

Söz konusu yeni projeler şunlar:
4 milyar dolarlık 9 yeni stadyum inşası ile 3 stadyum yenilenecek.
50 milyar dolarlık metro ve hafif raylı sistem projesi.
Otel ve turizm altyapısı için 17 milyar dolar harcama yapılacak.
Yıllık 6 milyon konyteynır kapasitesine sahip olacak yeni Doha Limanı 6 milyar dolara mal olacak.
10 milyar dolar tutarındaki Urjan Kalkınma Projesi.
6.3 milyar dolarlık Lusail Kalkınma Projesi.
6 milyar dolar tutarındaki Ras Laflan Olafin Kompleksi Projesi.

katara işçi olarak nasıl gidebilirim, katar işçi maaşları, katara nasıl gidilir, katarda çalışmak, katar türk işçi alımı