Kipaş Le Cooper Mağazaları Eleman Personel Alımı

Kot markası Lee Cooper’ın Türkiye üretim ve perakende lisansını satın alan Kipaş Holding, ilk mağazasını ağustosta açıyor. Kipaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Öksüz, konfeksiyon üretiminde Türkiye’nin en önemli firmalarından biri olduklarını belirterek, üç yıl içinde 200 Lee Cooper mağazası açmayı planladıklarını kaydetti. Yeni Lee Cooper mağazaları eleman ve personel alımı kapsamında çalıştıracağı eleman sayısı ile de birçok kişiye iş kapısı olacak.

Dünya Gazetesinin kobiden.com internet sitesinde yer alan habere göre, 1998 yılında Bozkurt Mensucat’ı satın alarak konfeksiyon üretimine hız veren firma, dünyanın en önemli markalarına üretim yapmaya da devam ediyor. Öksüz, Kipaş olarak konfeksiyon sektörü ile 13 yıl önce tanıştıklarını ifade ederek, ‘Bozkurt Mensucat’ı satın aldıktan sonra konfeksiyon bölümünü büyütmek istedik. 2000 yılında Kahramanmaraş’ta Bozkurt’u üretime geçirdik.

13 yılda konfeksiyon sektöründe iyi bir yere geldik. Bugün ülkemizin en önemli üreticileri arasında yerimizi aldık. Tamamıyla ünlü markalara üretim yapıyoruz. Başta İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa ve ABD’ye ihracat gerçekleştiriyoruz’ d markalarını yaratma yönünde çalışma içine girdiklerini hatırlatan Ahmet Öksüz, şunları birikimi olduktan sonra istedik ki kendi markamız olsun. Burada önümüzde iki seçenek vardı. Ya sıfırdan marka oluşturacaktık ya da bilinen iyi bir markayı alıp onunla yürüyecektik. İlk seçenek öyle kolay değil. Zaman ve maliyet karşınıza çıkıyor.

Maliyeti bıraksanız bile çok ciddi zaman durumu var. Dolayısıyla biz ikinci seçeneğe ağırlık verdik. Hazır bir marka ne olur diye düşünmeye başladık. Türkiye’de yaygın olmaması gerekiyordu. Sonra Le Cooper karşımıza çıktı zaten üretim de yapıyorduk. Yaklaşık altı ay görüşmelerimiz oldu ve sonunda üretim ve perakende konusunda lisans hakkını satın aldık. Marka İngiliz kökenli ve 1908 yılında kurulmuş. Dünyanın birçok Türkiye’ye ilk giren yabancı markalardan biri.

Tabi iş pazara girmekle olmuyor. Pazarda tutunmak ve büyümek çok önemli. Biz bu projeye profesyonelce el attık. Ayrı bir şirket kurduk ve profesyonelce yönetiyoruz. Çünkü mağazacılık ayrı bir iş. Mutlaka bir sinerji oluşuyor. Bir markanın arkasında üretim olunca mutlaka çok daha iyi oluyor.’ Gerekli hazırlıkların devam ettiğini ve ilk mağazayı ağustos ayında açmayı planladıklarını dile getiren Öksüz, ilk mağazalardan birinin Kahramanmaraş’ta olacağını ifade etti.

Yıl sonuna kadar 15 mağazayı hizmete açacaklarını vurgulayan Öksüz, ‘İstanbul, Ankara, Denizli, Gaziantep, Adana, Bursa olmak üzere 2011 yılının sonuna kadar 15 mağazayı hizmete açmış olacağız. Bizim hedefimiz üç yıl içinde 200 mağaza. Bunun yanında mağazalarımızın hizmete girmesiyle ciddi bir istihdamın da oluşacağını düşünüyoruz’ şeklinde konuştu. Mağazacılıkta hedeflerinin büyük olduğunun altını çizen Öksüz, ‘Eğer hedefiniz sınırlı olursa büyümeniz de yeterli olmaz.

Şimdi bizim önümüzde Suriye, Irak ve İran gibi pazarlar var ama sonraki aşamada yapmak istiyoruz. Bu ülkelere de mağazalar açacağız. Zaten biz fabrikamızda dünyanın her yerine ihracat yapıyoruz. Ancak belirli bir süre sonra başta Rusya, Ukrayna, Orta Asya ülkeleri ve belki de Kuzey Afrika’ya açılmayı düşünüyoruz’ dedi. Mağazalarda sadece kot olmayacağını, geniş bir ürün yelpazesinin yer alacağını ifade eden Öksüz, şunları söyledi:

‘Şu ana kadak bir yatırım öngördük. Ciddi bir istihdama da ulaşacağız. Mağazalarımız 250-300 metrekare olacak ve konsept olarak jean ile birlikte içinde geniş segment olacak. Tişört, ayolacak. Spor giyim üzerine geniş bir ürün yelpazesi sunacağız.’ Mağazaları, yüzde 80 oranında kendilerinin çalıştıracağını ve ileride bayilikler vermeyi düşündüklerini kaydeden Öksüz, özellikle büyük şehirlerdeki çok katlı alışveriş mağazalarında yer alacaklarını kaydetti.

Ahmet Öksüz, firma olarak ülkede yaşanan krizlere rağmen tek bir işçi çıkarmadıklarını söyledi. 2011’de Organize Sanayi Bölgesi’nde 500 kişiye istihdam sağlayarak iplik yatırımını hayata geçirdiklerini belirten Öksüz, Türkoğlu İlçesi’ne 200 milyon Euro’luk kağıt fabrikası yatırımı gerçekleştireceklerini de bildirdi. Kipaş olarak hedeflerinin dünya şirketi haline gelmek olduğunun altını çizen Öksüz, ”Bunu başaracak bilgi birikimine, tecrübeye ve teknolojiye sahibiz.

İnanıyorum ki Türk ekonomisinin geleceğinde Kipaş, her zaman önemli bir yerde olacak” diye konuştu. Dünyadaki yeni teknolojileri takip ederek Türkiye’nin öncü holdinglerinden biri olmak istediklerini vurgulayan Öksüz, ‘Kaliteyi her hususta ön plana alarak ve toplam kalitenin sürekli ilerlemeumun refahı için sosyal projeler üretiyoruz’ dedi.

Tekstil, enerji, çimento ve tarım sektöründe faaliyet gösteren Kipaş Holding, halen 22 tesiste üretimini sürdürüyor. Toplam 6 bin 500 kişiye istihdam sağlayan firma, 1984 yılında kuruldu ve ilk olarak iplik tesisi ile üretime başladı. 2005 yılında kurumsallaşma çalışmalarına hız veren firma, kentin ilk holdingi oldu. Holding ayrıca her yıl, İstanbul Sanayi Odası’nın Türkiye’nin En Büyük 500 Firması listesine yer buluyor.

Mağazacılıkta hedeflerinin büyük olduğu, ‘Bizim önümüzde Suriye, Irak ve İran gibi ülkelerde mağazalar açacağız. Zaten biz fabrikamızda dünyanın her yerine ihracat yapıyoruz. Ancak belirli bir süre sonra, başta Rusya, Ukrayna, Orta Asya ülkeleri ve belki de Kuzey Afrika’ya açılmayı düşünüyoruz’ dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi