Kobi'lere toplam 100 milyon euro

Denizbank Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerindeki KOBİ’lere kredi vermeye hazırlanıyor. Programın adı: Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, kullandıracakları yeni kaynakla ilgili olarak, “Anadolu’daki KOBİ’lerin büyümesine yardımcı olmak bize gurur veriyor” dedi. Sahip olduğu finansal süpermarket anlayışıyla müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun yenilikçi ve özel çözümler sunan DenizBank, KOBİ’ler için yeni bir kaynak daha sağladı. Avrupa Yatırım Bankası, Türkiye’de yerleşik 5 bankaya KOBİ’lerin uygun projelerinin %50’sini finanse etmek için toplamda 250 milyon euro tutarında finansman olanağı sağladı. Aracı bankalardan biri olan DenizBank, program kapsamında Avrupa Yatırım Bankası’ndan 50 milyon euro tutarında finansman temin etti.

DenizBank, Avrupa Yatırım Bankası’ndan temin ettiği kaynak ile birlikte toplam 100 milyon euro’yu Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerinde faaliyet gösteren KOBİ’lere kullandıracak. Avrupa Yatırım Fonu da aracı bankaların program kapsamında finanse edeceği projelere kredigarantisi sağlayacak. Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Avrupa Yatırım Fonu tarafından yönetilen “Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları Programı” altında çıkartılan garanti kapsamında yer almaktadır. DenizBank’ın Avrupa YatırımBankası’ndan temin ettiği 50 milyon euro’luk kaynak, 5 yıl vadeli olacak. KOBİ’lerin kullanabileceği maksimum kaynak ise 500 bin euro olacak.