Koç, Limak, Sabancı, Tav, Zorlu İşçi ve Personel Alımı

Türkiye’nin dev holdingleri yılında toplamda 50 bin kişiyi e alarak iş sahibi yaptı. Aralarında KOÇ, LİMAK, SABANCI, TAV ve  ZORLU’nun bulunduğu yine aynı holdingler yeni yılda da yaklaşık 50 bin kişiyi istihdam etmeyi planlıyor.

Koç Holding’in CEO’su Turgay Durak: Yeni yatırımlar ve kapasite kullanımındaki artışlar sayesinde 5 bin kişilik istihdam artışı sağlandığını söyledi. Koç’un istihdam yaratmadaki katkısının yeni yılda da benzer rakamlarla gerçekleşmesi hedefleniyor.

LİMAK Holding’in patronu Nihat Özdemir: Bu yıl planladıklarının üzerinde kişiye istihdam sağladıklarını söyledi. dönemde enerji yatırımlarıyla öne çıkan grupta bu yıl 1.000’in üzerinde kişiye istihdam sağladıklarını sözlerine ekleyen Özdemir, “Maşallah işler iyi gitti. Daha fazla insana iş yaratma fırsatı bulduk. En az 1.000 kişiye istihdam yaratacağız” dedi.

SABANCI Topluluğu da planladığı istihdamın üstünde eleman alan gruplardan biri. 55 bin çalışanı olan toplulukta bu yıl 3 bine yakın kişinin istihdam edilmesi planlanıyordu. Ancak yıl sonuna gelinirken bu hedef aşıldı ve çalışan sayısı 58 binin üzerine çıktı. Topluluk şirketlerinden Akbank 1.500, Teknosa ise 1.000 kişilik yeni istihdam yarattı. Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, “Bu yıl 1.000 kişiyi işe aldık. Hepsine akademide eğitim verdik, sertifika sahibi yaptık. Önümüzdeki yıl da 1.000 kişiyi işe almayı planlıyoruz” dedi.

En fazla istihdam sağlayan şirketlerden biri de TAV Havalimanları Holding oldu. Şirket, bu yıl 5 bin kişiyi işe aldı. TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, “Özellikle TGS gibi bu yıl faaliyete başlayan iştiraklerimizle birlikte TAV Havalimanları istihdama büyük bir katkı sağladı. Son bir yıl içinde 5 bin seviyesinde yeni istihdam yarattık ve çalışan sayımız 30 Eylül 2010 itibarıyla 18 bin 887’ye ulaştı” diye konuştu.

ZORLU Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, bu yıl için işe 800 kişi almayı planladıklarını, ancak bu sayının 1.000’in üzerine çıktığını söyledi. Zorlu, inşaat faaliyetleriyle birlikte toplam çalışan sayılarının 25 bini bulduğunu kaydetti. Bu arada Türk Telekom 2 bin 600 kişiye, THY kabin ve kokpit dahil bu yıl 2 bin kişiye, Anadolu Grubu 1.000 kişiye istihdam sağladı