Bilindiği üzere koruma memuru alımıyla ilgili uzun zamandır onbinlerce kişi tarafından gelişmeler ve haberler takip ediliyor. Bu kapsamda koruma memuru alımı konusunda sona gelindi ve hemen hemen tüm detaylar belli oldu. Peki ilk etapta kaç adet koruma memuru alımı yapılacak? Kimler başvurabilecek? Şartlar neler?

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı bünyesine alınacak olan 50 bin koruma memuru alımlarında şartlar netleşti. Açıklama geldi 50 Bin koruma memur alınacak, tüm alımlar 2014 yılında yapılacak.

İlk etapta 28 bin 500 alım yapılacak, sonrasında alımlar 50 bini bulacak.
İçişleri Bakanlığının bir süredir üzerinde çalışma yürüttüğü koruma memuru alımı için hazırlıklar tamamlandı. İlk aşamada 28 bin 500 koruma memuru alımı yapılacak. Akabinde bu sayı 50 bini bulacak. Koruma memurları önemli devlet binaları hassas bölge ve noktalarda görev yapacak. Ayrıca hizmetin gerektirdiği kişi koruma işin de bu görevliler de olacak. Bunun yanında stadyumlar, spor müsabakaları sınavlar, konser, toplantı gibi halkın yoğun olarak bulunduğu kapalı ve açık etkinliklerde de koruma memurları görev başında olacak. Konuyla ilgili hazırlanan kanunun TBMM’den kısa sürede geçmesinin beklendiğini bildiren yetkililer, kademeli olarak her dönem 3 bin kişi olmak üzere toplam 30 bin koruma memuru alınacağını belirtti.

Polisi yetkilerine sahip olacaklar.
Emniyet teşkilatında Emniyet Hizmetleri Sınıfı dahilinde bulunacak olan koruma memurları da diğer polisler gibi üniformalı ve silahlı olarak görevlerini yapacak. Yine bu görevliler sivil olarak da hizmet verebilecek. Koruma memurları polise verilen, durdurma, kimlik sorma, kontrol, arama, yakalama, olay yerini ve delilleri koruma, muhafaza altına alma, silah ve zor kullanma yetkilerine de sahip olacak.

6 yıl sonra polis olabilecekler.
50 Bin Koruma Memuru Alımı Şartları FİZİKİ ŞARTLAR Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı bünyesinde koruma memurları için yeni bir birim kurulacak.

Korumu memuru başvuru şartları neler?
Koruma memuru alımında memur olmak isteyenlerde, en az lise mezunu olmak, sağlık şartlarının yeterli olması, beden eğitimi sınavlarından başarılı olmak ve KPSS lise puan türünden de 40-60 puan alma şartları aranacak. 25 yaşından gün almayanlar başvurabilecek.

Fiziki yeterlilik şartları neler?
Fiziki yeterliliğin önemsendiğini belirten yetkililer, erkek adayların en az 1,72 metre, kız adayların ise 1,68 metre boyunda ve 25 yaşından küçük olmaları gerektiğini kaydetti. Açıköğretim lisesi mezunları da ön lisans ve üniversite mezunları da koruma memurluğu için başvurabilecek.

4 ay koruma memurluğu eğitimi var.
Atanacaklar 4 ay süreyle koruma memurluğu eğitimi alacak. Eğitim süresince masraflar devletçe karşılanacak. Koruma memurluğu kadrolarına atanacaklar, beş yıl süreyle başka kurumlara naklen atanamayacak. En az altı yıl süreyle koruma görevi yapanlar kıdemli koruma memur olabilecek. Polisliğe geçiş imkanı da bulunacak. Bunlara ait kontenjanlar Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulunca belirlenecek. Kadroda ağırlık taşraya verilecek. Koruma memurları sosyal imkan olarakta iyileştirilecek. / Koruma Memuru Alımı / Koruma Memuru Başvuru