2011 KPSS Tercih Kılavuzu ÖSYM tarafından memur adaylarının hizmetine sunuldu. Adaylar KPSS Tercih Kılavuzuna wwww.osym.gov.tr adresinden ulaşarak KPSS tercihleri ve tercih kılavuzu ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirler.

KPSS sonuçlarına göre atanacak memurların kadro ve pozisyonları mezuniyet derecesine göre sınıflandırılıyor. Buna göre orta öğretim mezunları, lise mezunları ve lisans mezunları için farklı boş kadrolar ve açık pozisyonlara atama yapılıyor. Adaylar bulundukları kategoriye göre hangi kadro ve pozisyona yerleşebileceklerini yine osym.gov.tr adresinden öğrenebilirler

KPSS Atamaları Nasıl Yapılıyor?
Başlangıçta hemen belirtmek gerekiyor ki kpss atamalarında bazı öncelik durumları var. Buna göre aynı puanı alan adaylardan daha önce mezun olanlara, mezuniyet tarihi de aynı ise yaşı büyük olan adaylara atamalarda öncelik tanınıyor.

Öğrenim düzeyi, mezun olunan program ve pozisyonlar için aranan söz konusu nitelikler detaylı olarak kontrol ediliyor ve kontrol sonunda herhangi bir tutarsızlık mevcutsa yapılan tercih iptal ediliyor.

Orta öğretim mezunları için kılavuzda yer alan kadrolara atamada, mezun olunan alan/dal kontrolü yapılmıyor (Sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet kontrolü yapılacaktır.). Ortaöğretim mezunu adaylar tercihlerini yaparken kadronun istemiş olduğu niteliklerine uygun olup olmadıklarına özellikle dikkat etmelidirler.

Mezuniyet dalı talep edilenden farklı olan adayların atamaları yerleşmiş olasalar dahi, yerleştikleri kurum tarafından yok sayılıp iptali edilir. Dolayısı ile adayların problem yaşamamak için tercih yaparken kadronun veya pozisyonun gerektirdiği ve talep ettiği mezuniyet niteliklerine dikkat etmeleri gerekiyor.

KPSS atamalarında adayların ÖSYM kayıtlarındaki bilgileri kullanılır. Bu bilgilerde gerçeğe uymayan hususlar tespit edildiği takdirde, yerleştirmesi yapılan adayların kamu kurum ve kuruluşlarınca atamaları yapılmaz.

KPSS atama leminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılarak kadro ve pozisyonlara atanacaklardır. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir.

KPSS Atama Sonuçları, Kadro ve Pozisyonlara Atanma
Yerleştirme sonuçlarını adaylar ÖSYM’nin internet sayfasından öğrenebilecekler. Atama sonuçları ile ilgili olarak adaylara postayla herhangi bir belge gönderilmeyecek. Yerleşme bilgileri ÖSYM’ce yazılı olarak kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilecektir. Bir kadro veya pozisyona yerleşen adaylar atanmak üzere doğrudan yerleştirildikleri kamu kurum veya kuruluşlarına başvuracaklar, atanmak için hangi evrakın gerekli olduğunu ve bu evrakın hangi tarihe kadar nereye teslim edilmesi gerektiğini bu kurum veya kuruluşlardan öğrenecekler.

ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar, başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın, yerleştirme yapılan kadro ve pozisyonlara kamu kurum ve kuruluşlarınca doğrudan atanacaklardır. Yerleştirildikleri halde atama için öngörülen niteliklere sahip olmayan veya gerekli belgeleri süresi içinde yerleştirildikleri kurum veya kuruluşa teslim etmeyen adayların atamaları yapılmayacak.

kpss ortaöğretim kadroları, kpss ortaöğretim atamaları nasıl oluyor, ortaöğretim kpss atamaları nasıl yapılıyor