Lise mezunu olarak iş mi arıyorsunuz? Lise mezunu personel alımı konusunda özellikle bazı sektörlerde şansınız çok daha yüksek. En fazla lise mezunu personel ve eleman alımı yapılan pozisyonlar satış danışmanı, güvenlik görevlisi, mağaza müdürü, sekreter, kasiyer ve satış elemanı.

Tecrübeli eleman açığı özel sektörün en büyük dertlerinden biri. Durum böyle olunca şirketler lise mezunu elemanlarını eğitme yoluna gidiyor. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “Kariyer.net’e üye 21 milyon adayın yaklaşık 3.5 milyonu lise mezunu” diyor. Özel sektörün nitelikli personel sıkıntısı, mesleki eğitimi ön plana çıkarıyor. Birçok şirket uygun pozisyonlar için lise mezunlarını istihdam edip, meslek içi eğitimler ve sertifika programlarıyla yetkinliklerini artırıyor. Şirketler bu gelişim planı içinde cazip terfi imkânları da sunuyor. Özellikle tekstil ve ticaret sektörlerinde birkaç yıl içinde yöneticilik seviyesine gelmek mümkün. Kendini geliştiren, eğitimle mesleki yetkinliklerini kazanan, gerekli performansı sergileyen lise mezunu çalışanları mağazalarda yönetici olarak sıklıkla görmek mümkün.

EN FAZLA LİSE MEZUNU ELEMAN ARANAN POZİSYONLAR
Kariyer.net verilerine göre son 1 yılda en çok lise mezunu arayan sektörlerde tekstil ilk sırada geliyor. Onu ticaret, turizm, üretim, sağlık, yapı, hizmet, gıda, otomotiv ve perakende takip ediyor. Azoz’un verdiği bilgilere göre, son 1 yılda lise mezunlarına olan talebin en yoğun olduğu pozisyonlar şöyle sıralanıyor: Satış danışmanı, güvenlik görevlisi, mağaza müdürü, sekreter, kasiyer ve satış elemanı. / Lise Mezunu