Devlet bünyesinde çalışan milyonlarca memur yıllardır toplu sözleşmenin peşinde. Aslında toplu sözleşme 12 Eylül referandumu ile birlikte anayasaya girmiş fakat gerekli yasanın çıkarılmamasından dolayı uygulamaya geçmemişti. Memurlar için toplu sözleşme konusunda iyi haberi Başbakan verdi. Başbakan’ın yaptığı açıklamaya göre ikinci bir mevzuat çıkarılmasa bile memurlar ile toplu sözleşme yapılacak

Yaklaşık 2,5 milyon kamu çalışanına 12 Eylül reformu ile toplu sözleşme hakkı verildi. Ancak toplu sözleşmenin uygulanabilmesi için gerekli ikincil mevzuat çıkarılamadı. Seçim sebebiyle Meclis tatile girdi. Bu yüzden toplu sözleşmenin bu yıl uygulanıp uygulanamayacağı belirsizliğini koruyor. Belirsizlik devam ederken Başbakan Tayyip Erdoğan’dan kamu çalışanlarını rahatlatacak açıklama geldi. Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, Erdoğan’ın “Bu yıl toplu sözleşme yaparız. Endişeniz olmasın.” dediğini aktarıyor.

Toplu görüşmenin tarihe karıştığını, bu aşamadan sonra memur için bu uygulamanın mümkün olmadığını dile getiren Gündoğdu, “İkincil mevzuat çıkmasa bile toplu sözleşme yapılacak. Çünkü Anayasa’nın 128. maddesi değtirildi. Toplu görüşme düzeneği bitmiştir. Toplu görüşme düzeneğinde mali hakları belirleme yetkisi Bakanlar Kurulu’ndaydı. Anayasa değişikliği ile bu yetki Bakanlar Kurulu’ndan alındı. Toplu sözleşme masasına verildi. Bu sebeple artık geriye dönüş söz konusu olamaz. Toplu görüşme yapılamaz. Mutlaka toplu sözleşme yapılacak.” diyor. Hükümetin toplu sözleşme konusunda kararlı olduğunu dile getiren Gündoğdu, Anayasa’yı değiştiren iradenin, ikincil mevzuatı da yenileyeceğini, seçimlerden sonra kısa sürede gerekli düzenlemenin yapılabileceğini kaydediyor.

Kamu çalışanları ile ve sendikalarda şimdiden toplu sözleşme heyecanı yaşanıyor. Toplu sözleşmeye geçilmesiyle zam oranlarında son sözü hükümet söylemesi dönemi son bulacak. Masada alınan karar bağlayıcı nitelik taşıyacak. Hükümet, sonucu uygulamak zorunda olacak. Anlaşma olmaması halinde ise Uzlaştırma Kurulu devreye girecek. Kurulun vereceği karar, hem hükümet hem de çalışanlar için bağlayıcı olacak. Uzlaştırma Kurulu’nun geçmiş kararlarına bakıldığında sürekli olarak hükümetten daha yüksek zam önerdiği görülüyor. Ancak bugüne kadar verdiği kararlar bağlayıcı olmadığı için bu oranlar memura yansımadı. Artık kurulun kararlarının bağlayıcı olacağını değerlendiren çalışma hayatı uzmanları, memurun her halükârda geçmiş yıllardakinden daha fazla zam alacağında hemfikir.

Toplu görüşmeden toplu sözleşme sistemine geçilecek olması özellikle sosyal haklarda iyileşme getirecek. Toplu görüşme sisteminde taraflar arasında uzlaşma sağlansa bile hükümet kararları hiç uygulamadığı gibi, değişiklik yaparak da uygulayabiliyordu. Ancak toplu sözleşmede masada alınan kararlar Bakanlar Kurulu kararı niteliğinde. Varılan mutabakat üzerinde hükümet değişiklik yapamayacak. Kararlar aynen uygulamaya girecek. Bütün bu unsurları içeren paketin referandumdan geçmesi, hükümetle masaya oturan memur temsilcilerinin elini önemli ölçüde güçlendirecek.