Büyüyen ekonomi ile birlikte mobilya sektöründe de büyüme söz konusu. Büyüyen Türkiye mobilya sektörü önümüzdeki dönemde tüm Türkiye çapında yaklaşık 25 bin işçi, eleman ve personel alımı yapmayı planlıyor. Sektördeki mevcut işçi sayısı yaklaşık yarım milyon.

Markalı mobilya üreticilerinin kurduğu Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nin Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, 2011 yılında yurtiçi satışlarda yüzde 10, ihracatta yüzde 20 büyüme beklediklerini açıkladı. Halen yan sanayileriyle birlikte 500 bin kişinin istihdam edildiği sektörde, 25-30 bin kişinin daha iş bulacağı tahmin ediliyor. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, 2011 yılında yurtiçinde yüzde 10, ihracatta yüzde 20 büyüme beklediklerini, bunun da istihdamı yüzde 5 oranında büyüteceğini söyledi. İstihdamdaki yüzde 5′lik büyüme, 500 bin kişinin çalıştığı mobilya sektöründe, 2011 yılı sonuna kadar 25 bin kişinin daha iş bulması anlamına geliyor.

MOSDER yönetimi, 1-5 Şubat 2011 tarihleri yapılacak 7. İstanbul Mobilya Fuarı (İMOB) öncesi basın mensuplarıyla bir araya geldi. Mobilya sektörünü Türkiye’de cari fazla veren nadir sektörlerden biri olduğunu belirten MOSDER Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, sektörün 2010 yılında toplam 9,5 milyar dolarlık üretim gerçekleştirdiğini dile getirdi. Mobilyacılar ihracatta da yüzde 20 büyüyerek 1 milyar 400 milyon dolarlık dış satış rakamına ulaştı. Mobilya sanayicilerinin 5 kıtada 173 ülkeye ihracat yaptığını anlatan Davulcuoğlu, yan sanayi ile birlikte 500 bin kişinin sektörde istihdam edildiğini, buna bu yıl 25-30 bin kişinin daha ekleneceğini aktardı.

Mobilya en çok Karadeniz’de yenileniyor
MOSDER, Nielsen Araştırma şirketine bir anket yaptırdı. 14 şehirde 1.014 kişi ile yapılan ankete göre mobilya tüketicisi, kalite ve güvene önem veriyor. Araştırmaya göre tüketicilerin ortalama mobilya kullanma süresi 8,3 yıl. Bir önceki araştırmada bu süre 8,5 yıldı. Bölgelere göre ise en sık Karadeniz’de mobilya yenilenirken bunu sırasıyla Marmara, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Akdeniz, Ege ve İç Anadolu bölgeleri takip etti. Ayrıca ”Mobilyanızı nereden alırsınız?” sorusuna katılımcıların yüzde 74′ü markalı mobilya mağazalarından, yüzde 14′ü mobilyanın toplu olarak bulunduğu sitelerden, yüzde 7′si mobilyacıların yoğun olarak bulunduğu semtlerden cevabını verdi. Yine mobilya alırken tüketicilerin 4′te 3′ü taksitli alışverişi tercih ediyor. En fazla tercih edilen taksit süresi 12 ay oldu.