Mobilya Usta Eleman Arayanlar Mobilya Firmaları Personel Alımı

Günümüzde Türkiye’de mobilya sektörü toplam 500 bin kişiye iş kapısı olmakta. Fakat buna rağmen mobilya sektöründe faaliyet gösteren şirketleri eleman alımı kapsamında ortak bir sıkıntısı var, o da ara eleman bulamamak. Mobilya sektöründeki ara eleman sıkıntısını ortadan kaldırmak adına MOSDER eleman yetiştirmek için sektörden 60 bin şirket ve Türkiye’den 371 meslek lisesi ile bir eğitim projesi başlattı.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), bu soruna kökten çözüm bulmak ve sektöre ara eleman yetiştirmek için kolları sıvadı. Dernek sektörde faaliyet gösteren 60 bini aşkın şirketle, Türkiye genelindeki 371 endüstri meslek lisesini bir araya getirdi. Projeye göre meslek liselerinin dokuzuncu sınıfında okuyan öğrenciler mobilya sektöründeki iş imkanları ve çalışma koşulları hakkında bilgilendirilmeye başlandı. Projeyle 30 bini bulan sektördeki eğitimli ara eleman sıkıntısını çözmek istediklerinisöyleyen MOSDER Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, “Türkiye’de sizlikten çok mesleksizlik sıkıntısı olduğunu gözlemliyoruz. Sektörümüzde eğitim almış, mesleki donanımı bulunan ve orta kademelerde yetkilendirilecek kişi istihdamında boşluk bulunuyor. Bu boşluğu da endüstri meslek liselerinin mobilya bölümlerinde öğrenim almış kişilerin kapatacağını öngörüyoruz” diyor.

Dört bir koldan bilgilendirme yapılıyor
Proje kapsamında okullara konuyla ilgili afişler asılıp bilgilendirici el ilanları dağıtılıyor. Ayrıca okulların bulunduğu şehirlerdeki mobilya fabrikaları, MOSDER’in koordinasyonunda öğrenci ziyaretlerine açılıyor. Marka temsilcileri de meslek liselerindeki derslere konuk olarak mobilya sektöründe çalışma alanlarını anlatıyor.

Türkiye’deki en büyük mobilya firmaları/markaları:

Seray Mobilya, İstikbal Mobilya, Tepe Mobilya, Bellona Mobilya, Ankara Mobilya, Kelebek Mobilya, Çilek Mobilya, İpek Mobilya, Doğtaş Mobilya, Kilim Mobilya

yurtdışı mobilya ustası arayanlar, yurtdışı mobilya ustası arayan firmalar, mobilya ustası arayan firmalar, yurtdışı mobilya ustasi iş ilanları, yurtdışı mobilya montaj ustası arayan firmalar