Öğretmen alımında yeni formül geliyor

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği URGE Projesi Personel Alım İlanıKanlı ve iğrenç darbe girişiminin ardın başlatılan FETÖ operasyonları halen devam ederken şu ana kadar yaklaşık 50 bin kamu personelinin ine son verildi. On binlerce öğretmenin lisansı iptal edildi, okul yöneticilerinin görevine son verilirken yaklaşık bin adet okul da kapatıldı.

Hükümet işine son verene öğretmenlerin yerine yeni öğretmen alınmasını yine aynı zamanda işine son verilen tüm kamu personelinin yerine yeni memur alınmasına kadar verdi. Buna göre gerekli kararlar kanun hükmünde kararname çerçevesinde resmi gazeteye yayınlandı.

Şu ana kadar ilk aşamda 15 bin ve ikinci aşamada 6 bin öğretmenin işine son verildi. Son olarak 10 bin öğretmen ve okul yöneticisin işine daha son verileceği gündeme gelen haberler arasında. Kısaca yaklaşık olarak görevinden alınan öğretmen sayısı 30 bini buluyor. Normal şartlar Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 14 bin personel daha alınacaktı ancak 30 bin öğretmenin görevden alınması bu sayıyı 3’e katladı.

Önümüzdeki dönemde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görevlendirilmek üzere yaklaşık 40 bin adet yeni öğretmen alımı yapılacak. Alımlar normal şartlar Şubat ayı içerisinde düzenlenecekti ancak eğitimin aksamaması ve öğrencilerin mağdur edilememesi için bunun çok da yakın bir tarihine alınacağı belirtiliyor.

Sözleşmeli öğretmen alımı modeline geçilecek. 40 bin öğretmen adayı sözleşmeli öğretmen alımı kapsamında göreve gelecek. Bundan sonra sözleşmeli öğretmen alım modelinin gelebileceği de gündemde…