Bu yıl turizm sezonu hareketli geçecek gibi görünüyor. Turizm alanında faaliyet gösteren oteller sadece Antalya’da 50 bin kişilik personel, eleman ve işçi alımı gerçekleştirecek.

Ancak bu sene yeni açılacak otellerin yanı sıra mevcut oteller de uzayan turizm sezonu nedeniyle ek istihdam sağlayacak. Antalya, Fethiye ve Kapadokya’da bulunan Lykia World Otelleri Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Zeynep Silahtaroğlu Baykal, bu sene erken sezonda yüzde 90’ı geçen doluluk kapasitesine ulaştıklarını ve sezonun kasım sonuna kadar uzayacağını, bunun da istihdama ek katkı sağlayacağını söylüyor. Baykal, bir yanda sezonluk elemanların daha uzun süre çalışmasına katkı sağlarken diğer taraftan da bazı otellerde özellikle de tam kapasite ile çalıştıkları yüksek sezonda ek eleman ihtiyacının artacağını dile getirdi.

Antalya’da bu sene açılacak oteller arasında Antalyalı turizmcilerin oluşturduğu zincirler bulunuyor. 4 ve 5 yıldız kategorisindeki bu otellerde ortalama 200 kişiye istihdam sağlanıyor. Örneğin Side’de bu sezon kapılarını açacak olan Side Port Oteli 150 kişiye istihdam sağlayacak. Yerli turizmcilerden Seher Grubu bünyesindeki Seher Sun Palace da bu sene 100 kişilik istihdamla kapılarını açacak. Bunun yanı sıra Antalya’da bu sene en fazla istihdam sağlayacak olan Maxx Royal olacak. 460 oda ve 25 villadan oluşan otel bin kişiye istihdam yaratacak.