1919 yılında Belçika’da kurulan 95 yıllık köklü bir firma olan PURATOS, 100’ün üzerinde ülkedeki satış ağı, 58 fabrikası ve 5 binden fazla çalışanıyla iş ortaklarına kaliteli ekmek, pasta ve çikolata hammaddesi üretiyor.

Yıllık cirosu 1 milyar dolar euro’nun üzerinde olan firma, Türkiye’de 1987’den beri faaliyette. Türkiye’deki 11 bin pastanenin 5 binine pasta, kek, çikolata malzemesi veriyor. Ekmek fırınları ve fabrikalarına da ekmek malzemesi sağlıyor. Puratos üç farklı alanda (çikolata, pastacılık ve ekmekçilik)  Türkiye’de faaliyet gösteren tek firma özelliğine sahip. Ekmek ve pastacılıkta dünyada ikinci, çikolata alanında ise altıncı sırada yer alan Puratos, Avrupa, Ortadoğu, Asya, Kuzey, Güney, Orta Amerika ve Afrika’da birçok ülkede pastacılık ve ekmekçilik sektöründe faaliyet gösteren markalara hizmet veriyor. Türkiye’de endüstriyel süpermarketlerde paketli ürünleri satılan müşterilerden, köşebaşı fırınlar, pastaneler, otellere kadar her tür müşteri portföyü bulunuyor.

Puratos, Türkiye’de son yıllarda ortalama yüzde 20 hızla büyüyor. Bu büyümesini aynı hızla da devam ettirmek istiyormuş, Her yıl yeni hat yatırımları ile büyüyen şirket 2020 planları içinde sıfırdan yeni bir yatırım varmış. Puratos Genel Müdürü Başar Kılıç 10 milyon TL’lik bir yatırımlar çalışan sayısını 110 kişiden 250 kişiye çıkaracaklarını yaklaşık 140 kişilik personel alımı yapacaklarını söylüyor. Kılıç bu yatırımla Türkiye cirolarının da 200 milyon TL’ye ulaşacağı bilgisini veriyor.