Rusya’da Türk İnşaat şirketleri uluslararası alanda ses getirecek önemli işlere imza atmaya devam ediyorlar. Birçok Türk inşaat firması Rusya’da önemli altyapı ve üstyapı projelerini hayata geçirirken diğer yandan da Rusya yurtdışı işçi alımı ile çok sayıda kişiye Rusya’da iş imkanları sağlıyor.

Rusya’da İş Yapan Türk İnşaat Firmaları

Rusya’daki dev projelere Türk müteahhitlik firmaları cephesinde de büyük bir hareketlilik yaratmış durumda. Rusya’ya ilk giren müteahhitlik firması Baytur İnşaat, 2018’deki şampiyona için ciddi hazırlık içinde. Baytur olarak Rusya’da hem çok eski hem de iyi tanınmaları onları avantajlı kılıyor.

2018 Dünya Kupası için İngiltere, Hollanda, Belçika, İspanya ve Portekiz’i geride bırakan Rusya, Devlet Başkanı Medvedev ve Başbakan Vilademir Putin önderliğinde spor organizasyonlarına büyük önem veriyor. Dünya Kupası maçları toplam 13 şehirde 16 statta yapılacak. Bu şehrilerin tümünde en az 40 bin kişilik stat şartı aranacak. 2019 yılına kadar 13 stat baştan inşa edilirken, 3′ü de yenilenecek. Sadece statların maliyetinin 3.8 milyar doları bulması beklenirken, organizasyon için ayrılan bütçe 10 milyar dolar civarında.