Rusya’da iş yapan Türk firmalar ülkenin sunduğu ideal yatırım teşvikleri ile her geçen gün artıyor. Rönesans İnşaat, Ant Yapı, Beta Tek, Gama, Summa, Enka, Cenk İnşaat gibi birçok güçlü Türk firması yatırımlarına devam ederken Türkiye’den Rusya için işçi ve eleman alımını da sürdürüyor.

Türkiye’de konut sektörünün gelişmesi ile Türk inşaat firmaları, yurtdışında da birçok konut, alışveriş merkezi, ticaret merkezi, altyapı ve üstyapı projeleri yapmaya başladı. En sık inşaat işini ise Rusya’da yapan Türkler, 1991 yılında Sovyetler’in dağılması ile Rusya’da müteahhitlik işlerine başladı.

Rusya’da inşaat işleri yapan Türk inşaatçılar 2012 yılı verilerine göre; 5 milyar dolarlık iş yaptı. Türk inşaatçılar; 1980’lerden itibaren ise 800’den fazla projeyi Moskova, St. Petersburg, Soçi bölgelerinde tamamladı.

Rusya’da İşçi Alımı Yapan Türk Firmalar

Türkiye’de yer alan birçok inşaat ve müteahhitlik işi yapan firma, Rusya’da oldukça fazla proje geliştirmeye başladı. Neredeyse tüm inşaat şirketleri Rusya’da bir proje yapıyor. Bu şirketlerden öne çıkanlar şunlar:

Ant Yapı, Rönesans, Betatek, Gama, Summa, Mebe, Enka, Koçtek İnşaat, Koçak İnşaat, Kontek İnşaat, Monotek İnşaat, Ant Pro Cons, Soyak İnşaat, Orimek Suvar, Yamata, Yenigün İnşaat, Palmira Group, Nova Construction, Ulu İnşaat, Polimeks İnşaat, Ulu İnşaat, Troy Group, Baytur İnşaat, Magnet İnşaat, Tepe İnşaat, Marash Story, Sembol İnşaat, Prodim, Atlas İnşaat, Akort İnşaat, Alarko Şirketler Topluluğu, Sefa İnşaat, Berksan Mühendislik, Esta Construction, ATK İnşaat, Üçgen İnşaat, Odak Grup ve Gentes Şirketler Topluluğu.

Rusya’da Türk Firmaların Projeleri

1. Enerji Santralleri-Enka
2. İş merkezleri ve çok katlı binalar-Enka
3. Kamu binaları-Enka
4. Skladochnaya İş Merkezi-Ant Yapı
5. Arcus İş Merkezi-Ant Yapı
6. White Garden-Ant Yapı
7. Soci Olimpiyat Köyü Projesi-Ant Yapı
8. Aura AVM-Rönesans
9. Renaissance Hall Ofis Binası-Rönesans
10. Yaroslavl Alışveriş Merkezi Projesi-Rönesans
11. Rus Bilimler Akademisi Elite Konut Kompleksi-Koçtek İnşaat
12. Europark Ticaret ve Alışveriş Merkezi-Koçtek İnşaat