Sabancı Holding İşçi Alıyor

Sabancı Holding 10 Bin Eleman Alımı

Sabancı Holding Üst Yöneticisi Zafer Kurtul, 2010 yıl sonu konsolide net satış beklentilerinin 21 milyar lira olduğunu bildirdi. Kurtul 3 yıllık dönemde 10 bin yeni arkadaşımızı da Sabancılı yapmak istiyoruz” dedi

Kurtul, Sabancı Holdingin yılsonu beklentilerine ilişkin düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de ekonomik anlamda kaydedilen gelişmelere değinerek, bütün ortamı düşündüklerinde ülkenin geleceğiyle ilgili çok büyük heyecan duyduklarını vurguladı.

Sabancı Holding olarak bu ortamı en iyi değerlendirebilecek grup olduklarını düşündüklerini belirten Kurtul, 2004′ten 2009 yılının sonuna kadar Türkiye ekonomisindeki büyüme oranı yüzde 71 iken, Holding olarak cirodaki gelişime bakıldığında bu dönemde yüzde 103 büyüdüklerini, dolayısıyla Türkiye ekonomisinden daha başarılı bir büyüme gösterdiklerini söyledi.

Önümüzdeki dönemde de bu olumlu ekonomik ortamda çok daha iyi sonuçlar elde etmeyi düşündüklerini dile getiren Kurtul, Holdingin 30 Haziran 2010 itibarıyla konsolide net satışlarının 9,8 milyar lira olarak gerçekleştiğini ve bunun bir önceki döneme göre yüzde 4′lük artışı gösterdiğini, EBITDA rakamının ilk 6 ayda yüzde 35′lik büyümeyle 2,6 milyar lirayı geçtiğini, net karın ise yüzde 52′lik büyümeyle 918 milyon lira olarak gerçekleştiğini hatırlattı.

Sabancı Holdingin 2010 yıl sonu beklentilerini anlatan Kurtul, şöyle devam etti:

”2010 yıl sonu konsolide net satış beklentimiz 21 milyar lira. Bu çok önemli bir rakam. Bu, yüzde 8′lik büyümeyi gösteriyor. EBITDA (FAVÖK) rakamlarımızda yaklaşık 4,5 milyar lirayı hedefliyoruz.

Bu ise yüzde 15′lik büyümeyi gösteriyor. Özkaynak yapısına bakarsak, 30 Haziran itibarıyla özkaynaklarımız 12 milyar liraya yaklaştı. Bu da büyüklük anlamında çok önemli bir rakam.

Sabancı Holdingin 2010 yılında toplam yatırımlarının 1,5 milyar dolara yakın olmasını hedefliyoruz. 2010 yılında yatırımlarımız yüzde 28 artıyor.

1,5 milyar dolar yatırım, çok önemli bir rakam… 2009′daki yatırımlarımız 1,1 milyar dolardı.

Holding şirketlerinin net aktif değeri 14 milyar doları geçti. Bu, bizi Türkiye’nin en büyük holdingi ve en büyük şirketi yapıyor. Bu yıl net aktif değerlerimiz yüzde 15 yükseldi.”

Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Zafer Kurtul, Sabancı Holding’in halka açık şirketlerinin sayısını önümüzdeki dönemde artırmak istediklerini belirterek, ”Potansiyel olan şirketler Enerjisa, Teknosa, Temsa, Avivasa…” dedi.

Kurtul, düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’nin dünyada en hızlı büyüyen 3 ülke arasında yer aldığını vurgulayarak, yabancı yatırımcıların önümüzdeki önemde dünyada yatırım yapılabilecek 2 ülke olarak Brezilya ve Türkiye’yi gördüğünü ifade etti.

Türkiye için yeni bir dönemin başladığını, bunun en önemli göstergelerinden birinin de faiz oranlarındaki düşük seviye olduğunu belirten Kurtul, bugünkü düşük faizli ortamın Türkiye için yeni bir dönemin başladığına aret ettiğini söyledi.

Sabancı Holdingin piyasa değerinin 10,6 milyar dolar olduğunu, bu konuda piyasa değerinin net varlık değerinde olmasını hedeflediklerini kaydeden Kurtul, hisse senetleri performansında 10,6 milyar dolardan 14 milyar dolara gelişme potansiyeli bulunduğunu belirtti.

Kurtul, Sabancı Grubu bünyesinde halka açık 12 şirket bulunduğunu, söz konusu 12 şirketin İMKB’nin yüzde 13′ünü oluşturduğunu, İMKB’de halka açık şirketlerin toplam piyasa değerinin 317 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Holdingin önümüzdeki dönem stratejilerini anlatan Kurtul, dünyada ve Türkiye’deki olumlu gidişatı çok iyi değerlendirmek ve daha iyi bir performans göstermeyi hedeflediklerini, bunun için de stratejiler oluşturduklarını kaydetti.

İlk hedeflerinin karlılık içinde büyümeyi sürdürmek olduğunun altını çizen Kurtul, şunları kaydetti:

”Bizim hedefimiz hem karlılık hem büyümemizi gerçekleştirmekse bu ikisini birden yapmak istiyoruz. Ancak bu şekilde Sabancı Grubu olarak başarılı olabileceğimizi düşünüyoruz.

İkici önemli stratejimiz, yeni işlere yatırım yapmak. Bu da hem karlılığımızı hem büyümemizi olumlu etkileyecek çok önemli bir stratejik karar. Üçüncüsü, yeni işlere yatırım yapıp işlerimizi geliştirdikten, belli bir büyüklüğe getirdikten sonra ve uygun ortam sağlandığında şirketlerimizi halka açmak.

Porföyümüze baktığımızda halka açma potansiyeli olan birçok şirketimiz var. Dolayısıyla halka açık şirketlerimizin sayısını önümüzdeki dönemde artırmak istiyoruz. Potansiyel olan şirketler Enerjisa, Teknosa, Temsa, Avivasa…

Dördüncüsü, stratejik ortaklıklar yapmak. Bu ortaklıkları yaparken buradaki yöntemimiz, çalışma biçimimiz ya Sabancı Holdingin çoğunluk olması ya da bu ortaklıklarda yüzde 50 50 durumda olmamız ve birlikte yönetmemiz.

Gelecekteki bu ortaklıklarda en önemli çalışma prensibimiz bu olacak. Son olarak da Sabancı Holding olarak temettü gelirlerimizi artırmak istiyoruz. Şirketlerimiz karlılık içinde büyümelerini sürdürdükleri zaman biz de Holding olarak temettü gelirlerimizi artırmış olacağız.”