Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı yapacağı sınav ile 30 müfettiş yardımcısı alacağını duyurdu. 30 kişilik e alımın yapılacağı müfettiş yardımcılığı sınavı yazılı olacak, fakat konu itibari ile test veya klasik sınav şeklinde yapılabilir.

Sözlü Sınav
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan duyuruya göre 19 – 20 Mart 2011 tarihlerinde Ankara’da yapılacak olan sınavın ardından bir sözlü sınav yapılacak. Sözlü sınav tarihi yazılı sınav sonrasında duyurulacak.

Başvuru
Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı personel alımı ile ilgilenen adaylar başvurularını  7 ve 18 Şubat 2011 tarihleri arasında Teftiş Kurulu Başkanlığı’na yapacaklar. Başvuru formu ve sınavla ilgili bilgileri içeren personel alım duyurusuna, Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığından (İstanbul Caddesi No:52 Ulus/Ankara) ve İl Sağlık Müdürlükleri ile www.saglik.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

Başvuru Şartları
Sağlık Bakanlığı’nın açtığı söz konusu sınava katılabilmenin en önemli şartı ilgili adayların tabip, diş tabibi, ezcacı, kimya mühendisi, veya hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, idari ve iktisadi birimler fakültelerinden birini bitirmiş olmaları. Yurt dışında bu fakültelerden mezun olan adayların ise Yüksek Öğretim Kurumu’ndan denkliklerini almış olmaları gerekiyor.

Bir diğer şart ise 27-28 Haziran 2009 ve 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde gerçekleştirilen KPSS’den hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, idari bilimler, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun olan adayların 67 puan türünden 80 veya üzerinde puan almaları, bunun yanında tabip, diş tabibi, eczacı, kimya mühendisi ve kimyager ünvanlı kişilerin ise KPSS 12 puan türünden 80 ve üzerinden puan almaları.

Son olarak belirtmek gerekiyor ki Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı sınavına daha önce 2 kez girip başarısız olan adayların sınava katılma şansı bulunmuyor.