Gelişmekte Olan Ülke kur (EMFX) ve varlıklarındaki son hareket 100 metre sprinti miydi? Yoksa uzun mesafe koşusuna dönüşebilecek mi? Eğer öyleyse EMFX ihtiyacı olan enerjiyi nereden bulacak?
Türkiye için kat edilecek daha mesafe ve enerji olduğu görüşündeyiz. Tahminen iç ve dış iki faktör koşuyu destekleyecek:

İçerde, 1 Kasım genel seçimlerin pozitif satın alınmaya başlandığını düşünüyoruz. Dışarda ise EMFX için genel anlamda kanı pozitife dönüyor. Türkiye CDS’i dün itibariyle 285 baz puana iyileşti. Aslında bu seviye halen oldukça yüksek ve düzelecek daha alan mevcut. Tıpkı bir insanın kilo verirken yağlarını yakması gibi Türkiye’nin eritecek daha risk baz puanları var. 285 baz puan Eylül FOMC öncesiyle uyumlu seviye. Ancak VIX, Kore Wonu gibi küresel göstergelerin Ağustos başı seviyelere (yani Çin devalüasyonu öncesi) dönmesi Türkiye risk priminin de 240 baz puana kadar iyileşebileceğine işaret etmekte.

CDS geri geldikçe kur da güç kazanma şansına sahip. Kur, beraberinde forward’ları aşağı çektikçe swap kanalı üzerinden verim eğrisinin (faizin) aşağı gelme şansı var. Para piyasasında maliyet %9,50’nin altına gelirken TCMB’nin Açık Piyasa İşlemleri’nde fonlamada %8,80’e kadar iyileşti. Bunlar likidite koşullarının rahatladığını bizlere söylemekte. Likidite de reel ekonomiyi bankalar aracılığıyla destekleyecektir.