ŞEHİT YAKINLARINA İŞ KONUSUNDA İYİ HABER

Devlet şehit yakınlarına iş konusunda ayrıcalık getiren yeni bir çalışma başlatmış durumda. Yapılan araştırmalar gaziler, şehit yakınları ve terör mağdurlarının daha fazla hak ve pozitif ayrıcalık beklentisi içinde olduğunu gösterdi. Bunu göz önünde bulunduran devlet Anayasa’nın 10. maddesinde değikliğe giderek ‘pozitif ayrımcılık’ ekini getirdi. Pozitif ayrımcılık eki ”Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz” hükmünü içeriyor.

Yeni değişiklik öncelikle şehit yakını ve gazilerin en fazla talepte bulunduğu 30 başlıktaki beklentileri karşılayacak. İyileştirme yapılacak konular arasında, şehit eşinin yanı sıra anne ya da babasını da kapsayacak şekilde 2 şehit yakınına iş imkanı sağlanması, aylık bağlanmasında ”malullük ve muhtaçlık” şartının kaldırılması, terör saldırısında gazi olan erbaş ve erlerin maaşlarının yükseltilmesi, terör saldırılarında yaralananlara işe girmede öncelik tanınması, belediye sınırları içinde ücretsiz seyahat hakkının genişletilmesi, köy korucularının mağduriyetinin giderilmesi, terör mağdurlarıyla Kıbrıs ve Kore gazilerine daha geniş haklar verilmesi yer alacak.

şehit ailelerine 3 iş imkanı, gazi yakınlarına iş imkanı, gazi cocuklarina is imkani, kıbrıs gazi yakınlarına iş imkanı, kibris gazi cocuklarina iş imkani