45 yaş sınırına ulaştıkları için görevlerini bırakmaları gereken TSK uzman çavuş ve uzman onbaşılar yeni düzenleme ile belirli kurumlarda memur olarak çalışabilecekler. Söz konusu düzenlemeden toplamda 57 bin TSK uzmanı yararlanacak.

Sözleşmesi sona erecek olan uzmanlar, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıkları ve Sahil Güvenlik’te memur olacak.

Uzman erbaşlardan müracaat edenlerin atamaları, istihdam edilecekleri kurumların ihtiyaç öncelikleri dikkate alınarak yapılacak. Bugün gazetesinden Seçkin Ergün’ün haebrine göre, memuriyete geçen uzmanlar, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olacak. Uzmanlar, 45 yaşını doldurduğu için TSK’dan ayrılan diğer uzmanlara ödenen ikramiyeyi alamayacak. Uzmanlar, emekli aylığına hak kazandıkları tarihe kadar çalışabilecek.

45 yaşını dolduran uzmanlardan kaçının hangi birime memur olarak atanacağına ilişkin karar, her yıl Genelkurmay’ın koordinasyonunda yapılacak toplantı ile belirlenecek. Ataması yapılan eski uzman yeni memurların nerede çalışacağı kura ile belirlenecek.