Tekfen İnşaat Suudi Arabistan'da Yeni Bir İş Aldı

Tekfen İnşaat Holding Suudi Arabistan’da yeni bir iş aldı, söz konusu işin büyüklüğü ve parasal değeri 122,5 milyon dolar. Buna göre söz konusu proje kapsamında Suudi Arabistan’a Türkiye’den işçi ve eleman alımı da gündeme gelebilir.

Tekfen Holding’in bağlı ortaklıklarından Tekfen İnşaat, Suudi Arabistan’da 122.5 milyon dolarlık proje kazandı.

Tekfen Holding’ten KAP’a yapılan açıklamada, “Tekfen İnşaat,ARAMCO ile Dow Chemical Company’nin yüzde 50-50 pay ile ortakoldukları SADARA Chemical Company’nin Suudi Arabistan Jubail’degerçekleştirdiği petrokimya tesisi yatırımı kapsamındaki Propilen Oksit Proses Ünitesi’nin inşaat ve elektromekanik montaj lerinin yapımına ilişkin projeyi kazandığına dair bir sipariş mektubu aldı” ifadesi yer aldı.

Projenin büyüklüğünün 122.5 milyon dolar, süresinin de 29 ay olduğunun belirtildiği açıklamada, mukavelenin kısa süre içerisinde imzalanmasının beklendiği de ifade edildi.

Tekfen İnşaat

Uluslararası mütehhitlik endüstrisinin önemli yayınlarınından biri olan ENR (Engineering News Record), her yıl dünyanın en büyük 225 Uluslararası Müteahhitlik Şirketi’nin yer aldığı bir değerlendirme yapmaktadır. Firmaların bir önceki yıl yurt dışında aldıkları iş miktarları baz alınarak oluşturulan listede Tekfen İnşaat, 2011 yılında 110.sırada iken, bu yıl yurt dışında aldığı 1 milyar 48 milyon dolarlık iş miktarı ile 88. sıraya yükseldi.

Tekfen dışında ilk 100’de yer alan diğer şirketler, Polimeks, Rönesans, Gama, Enka ve Antyapı’dır. Dünyanın en büyük 225 Uluslararası Müteahhiti listesindeki Türk firmalarının sayısı 2011’de 31 iken, bu yıl, bu sayı 33’e çıkmıştır. Türkiye, bu sayı ile geçen yıl olduğu gibi Çin’in ardından ikinci sırayı almıştır.

yhs-ddc_bd, inşaat iscisi arayanlar, tekfen inşaat iş ilanları, gama inşaat iş ilanları, tekfen yurtdışı iş ilanları