TeknoSA Eleman Personel Alımı İnsan Kaynakları İş Başvurusu

Türkiye’de elektronik ürün perakendesi alanında dev isimlerden biri olan Teknosa 2013 yılı ve sonrasında yeni mağazalar açarak ve yeni eleman alımları yaparak büyümeye devam edecek. Teknosa 2013 yılında açacağı mağazalar için yeni eleman personel alımına gidecek. Söz konusu Teknosa 2013 personel alımları kapsamında yaklaşık 1000 kişilik eleman alımı gerçekleştirecek. Teknosa yetkilileri yıl sonuna kadar ise 100 eleman alımı yapacaklarını belirtiyorlar.

SATIŞ DANIŞMANI ELEMAN ALIMI YAPILACAK

Yeni eleman ve personel alımı ile mevcut çalışan kadrosunu 2013 yılında 4 bin 500’e çıkarma planları yapan Teknosa, 1000 kişilik eleman ve personel alımı yapmaya hazırlanıyor. Teknosa 2013 eleman alımları kapsamında istihdam edileceklerin çoğu satış danışmanı olacak.

Beş yıl içinde Türkiye’de her ilde mağaza açmayı hedefleyen Teknosa, 2013 yılında faaliyete başlayacak mağaza sayısına paralel olarak bin kişiyi e alacak. Şu anda yaklaşık 3 bin 500 çalışanları olduğunu söyleyen Teknosa İnsan Kaynakları Müdürü Asena Yalınız, bu yıl sonuna kadar 100 kişiyi daha istihdam edeceklerini belirtiyor. İşe alımların ağırlıklı olarak satış kadrolarına olacağını dile getiren Yalınız, “Perakendede belli bir personel devri (turn over) var. Hiç mağaza açmasanız da o devir için personel alımı yapmanız gerekiyor. İşe alımların yüzde 95’i satış danışmanıdır. Mağaza yöneticisini ise içerden atarız” diyor.

PART TIME ELEMAN ALIMI

Şirket içinde turn over’ı çok fazla engellemeye çalışmadıklarını vurgulayan Yalınız, “İşin doğasında bunun olması gerekiyor. Zor çalışma koşullarından dolayı bazı kişiler bu işi uzun süre yapmak istemiyor. Bu da çok doğal. Ekibin yenilenmesi ve motivasyonlarını kaybetmemeleri için belli bir oranda turn over biz de istiyoruz” şeklinde konuşuyor. On yıl önce yüzde 99 olan turn over oranının şu anda yüzde 30 seviyesinde olduğuna dikkat çeken Yalınız, bu düşüşte part time işe alım yapmamalarının etkili olduğunu vurguluyor.

YENİ ELEMAN VE PERSONEL ALIMLARINDA EĞİTİM VERİLİYOR

Çalışanların kişisel ve mesleki eğitimlerine çok önem verdiklerini belirten Yalınız, 2005 yılında kurdukları Teknosa Akademi’de yeni işe başlayanları iki hafta boyunca eğitime tabii tuttuklarını söylüyor. “Her hafta ortalama 40 kişiyi eğitime alıyoruz” diyen Yalınız, bu yıl işe yeni başlayanlara şu ana kadar kişi başı 104 saat eğitim verdiklerini dile getiriyor ve ekliyor: “Bu eğitimlerin aylık ortalamada yüzde 5.69’unun kişisel gelişim (5.92 saat), yüzde 87.88’inin mesleki gelişim eğitimleri (91.40 saat), yüzde 6.43’ünün ise yönetsel gelişim eğitimlerinden (6.68 saat) oluşuyor.” “Merkez çalışanlarının da kişisel ve yönetsel becerilerini geliştirmek için eğitim programları var. Özellikle orta kademe yöneticiler için her yıl başında o yılın stratejileri ve ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen genel grup eğitimleri düzenliyoruz” diyen Yalınız, 2012 başında ilk mentor uygulamasını da başlattıklarını ifade ediyor. Programda 58 menti, üst yönetim dahil 25 mentor olduğunu belirten Yalınız, “Yönetici adayı ve bölge yöneticisi olanların katıldığı ve bir yıl süren bu programı tamamlayanlar pozisyon açıldıkça yeni görevlerine atanacak” şeklinde konuşuyor.

TEKNOSA STAJYER ALIMLARI

Yaz ve kış dönemi olmak üzere her yıl toplam 150 stajyer aldıklarını dile getiren Asena Yalınız, “Kış stajyerini meslek lisesinde okuyan gençlerden seçiyoruz. 70 kişiyi alıyoruz ve haftanın üç günü bir yıl boyunca geliyorlar. Yaz stajyerlerini ise üniversite öğrencileri arasından belirliyoruz. Zorunlu stajı olan 80 kişiyi alıyoruz. Onların stajı da 30-45 gün sürüyor” diyor.

TEKNOSA İŞ BAŞVURUSU, İŞ İLANLARI, İŞ BAŞVURU FORMU

Teknosa iş ilanları ve eleman alımı kapsamında Teknosa’ya iş başvurusunda bulunmak isteyen adaylar Teknosa internet sitesi üzerinde insan kaynakları bölümü altında genel iş başvurusu kısmından iş başvuru formunu doldurarak iş başvurusu yapabilirler.