Brezilya ve İtalya’dan sonra dünyada en fazla Fiat markalı araç satışına imza atan Tofaş, yeni yıla sürprizle başladı. Kasım ayında Opel-Vauxhall markaları için 150 milyon Euro yatırımla yeni Combo üretimine başlamaya hazırlanan Tofaş, 3’üncü vardiyaya geçi ve istihdam artışını 6 ay öne çekti. Tofaş CEO’su Ali Pandır, “1200 yeni işçi alacağız” dedi.

Bir önceki yılda üretimde rekor kıran TOFAŞ artan iç talep, alınan yeni siparişler ve yeni modellerle birlikte üretimini arttırma yoluna gitmiş bunun için de Mart ayında vardiya sayısını 3 çıkarmıştı. Bununla birlikte yeni personel alımı gerçekleştirmişti. 3. vardiyaya destek olarak Nisan ayında yeni bir toplu eleman alımı daha gerçekleşti ve 400 kişilik eleman alımı yapıldı.

Üretim, ihracat, siparişler ve satışlarda yükseliş eğilimi görüldükten sonra 3 vardiyaya çıkarılan çalışma sistemine Nisan’da başlanan 400 yeni personel alımı tamamlanmak üzere.

Üretim ve siparişlerdeki yükselişini perakende satışlarda da yakalayan Tofaş, bu yılın ilk üç ayında 86 binin üzerinde araç sattı. Tofaş CEO’su Ali Pandır, ‘Mart itibarıyla 3. vardiyaya geçtik. Nisanda 400 ilave işçi alımına başladık. Toplam 8 bin çalışana ulaşacağız. Yılın son çeyreğinde Opel/Vauxhall markaları için Doblo temelli Opel Combo üretimini hayata geçireceğiz’ dedi.

Yeni yıla ilişkin yatırım hakkında da bilgi veren Pandır, yeni yılda üç haneli yatırıma imza atacaklarını söyledi. Pandır, “Hiç yatırım yapmadığımız yıl bile 100 milyon Euro’dan bahsediyoruz. Bu yıl yeni Combo ve bu modele bağlı fabrika hatları yenileme için 150 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştireceğiz” diye konuştu. Kasım ayından yıl sonuna kadar Opel/Vauxhall için yeni Combo’dan 8 bin adet üreteceklerini söyleyen Pandır, bir sonraki yılda ise rakamın 40 bin adede çıkacağını söyledi. Pandır, Fiat ile Opel-Vauxhall arasında geçtiğimiz yıl sonunda yapılan anlaşma doğrultusunda 8 yıllık periyodda, en az 250 bin adet yeni Combo’nun Bursa’daki bantlardan inmiş olacağını da hatırlattı.