Toyota işçi ve eleman alımları kapsamında 2013 yılında yüzlerce yeni işçi alımı yapacak. Söz konusu Toyota 2013 işçi alımı Ocak ayı itibariyle başlıyor ve alımlar çerçevesinde Adapazarı Sakarya fabrikasına 800 kişi alınacak.

Toyota Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Belgin, yeni yılla birlikte 800 işçinin alımına başlanacağını belirterek, şubat ayından itibaren işe alıştırma dönemine gireceklerini söyledi. Belgin, yeni işçi alımlarının Corolla modeline yönelik yapılacağını anlattı. Belgin, ”Bu arkadaşlarımızı yeni Corolla modeli için hazır hale getirme çabası içindeyiz” dedi.

Toyota’nın Sakarya fabrikasında bu yılın haziran ayında bantlardan inecek olan yeni sedan modeli (Corolla) için hazırlıklar sürüyor. Yeni yatırımla birlikte 800′e yakın yeni işçi alınacak. Toyota Türkiye CEO’su Orhan Özer, toplam çalışan sayısının 3 bin 200′ü bulacağını söyledi. Sakarya’da bulunan Toyota fabrikası gelecek yıl haziranda üretimine başlayacağı yeni model (yeni Corolla) için alacağı işçi sayısını 400′den 800′e çıkardı. Yeni modelin üretime alınmasından önce Auris modelini başka bir fabrikaya kaydıracak olan şirket, yeni modelle birlikte üretimini 180 binlere taşımayı hedefliyor. Toyota Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Orhan Özer, gelecek yıl haziran ayında bantlardan inmeye başlayacak yeni modelle birlikte tam kapasiteye ulaşacaklarını söyledi. Özer, yeni işçi alımına ocak ayından itibaren başlayacaklarını belirtti. Bu arada fabrikanın 300 bin adetlere ulaşmasını sağlayacak üçüncü modelle ilgili son karar ise kasım ayında açıklanacak. Maaşlar konusunda açıklama yapılmadı.