2016 Temmuz ayında yaşanan darbe girişiminin ardında silahlı kuvvetlerde çalışan personeli kapsayan büyük bir tasfiye operasyonu yaşanmış ve binlerce TSK görevlisi silahlı kuvvetlerden uzaklaştırılmıştı. Bunlar arasında askeri personel yanı sıra TSK bünyesinde çalışan memurlar da yer alıyordu. Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri boşalan pozisyonların bir an önce tekrar doldurulması için harekete geçti ve personel alım ilanını yayınladı. Başvurular 17 Kasım ve 2 Aralık 2016 tarihleri arasında yapılacak.

30 bin yeni personel alımı yapılacak
Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde boşalan pozisyonların doldurulması için harekete geçerek yeni bir ilan yayınladı. Buna göre silahlı kuvvetler bünyesinde çalıştırılmak üzere 30 bin kişilik yeni personel alımı yapılacak. Söz konusu alımlarda subay ve astsubay alımı gerçekleştirilecek.

TSK yeni personel alımında başvuru şartları
Çok büyük bir ilgi uyandıran TSK’nın yeni personel alım ilanına birçok kişi iş başvurusunda bulundu. Peki TSK personel alımında adaylarda aranan şartlar neler? Başvuru yapacak adayların hangi genel şartları taşıması gerekiyor. İşte TSK 2016 personel alımına iş başvurusunda bulunmak isteyen adaylar için gerekli şartlar:

Alımlardan yararlanabilmek için herşeyden önce T.C. vatandaşı olmak gerekiyor. Subay alımı kategorisinde lisans mezunları için 27 yaşını ve önlisans mezunları için 32 yaşını aşmamış olmak gerekli. Astsubay alımında ise yaş sınırı lisans mezunları için 25 ve ön lisans mezunları için 27. Astsubay alımı için en az önlisans ve subay alımları için en az lisans mezunu olmak gerekiyor. Tüm bunlar yanın iş başvursunda bulunacak adayların genel sağlık şartlarını taşıyor olması, kamu haklarından yoksun olmaması ve akabinde düzenlenecek sınavlarda başarılı olması gerekiyor.

TSK subay ve astsubay alımı ne zaman?
Silahlı kuvvetlerin 30 bin kişilik yeni personel alımını oluşturan subay ve astsubay personel alımına iş başvurusunda bulunmak isteyen adaylar 17 Kasım 2016 ve 2 Aralık 2016 tarihleri arasında gerekli belgelerle birlikte yapabilecekler.