Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Adnan Özsoy, şubat ve mart ayları çerçevesinde turizm sektöründe 300 bin kişilik personel alımı yapılacağını belirtti. Söz konusu personel alımları otellerden acentelere kadar geniş bir kapsam içerisinde gerçekleşecek. Turizm sektöründe çalışmak ve iş sahibi olmak isteyen adaylar şubat ve mart aylarında harekete geçmeliler.

Adnan Özsoy, turizm sektörünü oluşturan otelinden acentesine, restoranından alışveriş merkezlerine kadar bir çok letmenin kış sezonu başında büyük oranda işçi çıkardığını hatırlattı. Kış sezonunda sektörün çıkardığı işçi sayısının 300 bine ulaştığını anlatan Adnan Özsoy, “Kış sezonu sona ermek üzere. Kapanan otel ve tatil köyleri mart ve nisan ayı başından itibaren açılacak. Turizm sektörüne şubat ve mart aylarında 300 bin eleman alınacak.” dedi.

POYD Başkanı Özsoy, kış aylarında en çok işçinin otellerden çıkarıldığına işaret ederek, şunları söyledi: “En büyük istihdamı oteller sağlıyor. Ancak oteller kış aylarında yeterli doluluğa ulaşamadığı için personel çıkarmak zorunda kalıyor. Sadece otellerden kış aylarında 200 bin çalışan çıkarılıyor. Bu elemanların bir kısmı sezon açıldığında sektöre geri dönmüyor. Kış sezonunda kapanan oteller önümüzdeki iki ay içinde 200 bin personel alacak. Turizm sektöründe faaliyet gösteren acenteler ve diğer işletmeler de kış sezonunda işten çıkartıkları 100 bin kişiyi işe alacak. Aynı zamanda bu yıl Antalya bölgesinde 15 adet 5 yıldızlı yeni otel açılıyor. Bu oteller içinde en az 5 bin yeni çalışana ihtiyaç bulunuyor. Türkiye’deki turizm eğitimi veren üniversitelerden yılda bin kişi mezun oluyor. Turizm mezunlarının da ancak yüzde 15’i sektörde çalışıyor. Bu da ayrı bir sıkıntıya neden oluyor. Şimdi tüm turizm sektörü kalifiye elemanları bünyesine almak için çalışıyor.”

Kaynak: Antalya AA

personel arayan oteller