İş garantili meslek edindirme kursları ile iş bulmak kolaylaşıyor. İŞKUR tarafından kurulan elaman havuzu nitelikli eleman arayan özel sektör firmaları tarafından kullanılmaya başladı. 2 ay içerisinde iş garantili kurslara 4 bin kişi katıldı ve toplamda 173 iş garanti kurs açıldı. Söz konusu kurslarla ihtiyaca yönelik eleman yetiştiriliyor ve iş garantisi veriliyor.

Kursları tamamlayan adaylara yönelik personel alımı gerçekleştiren şirketlerin başında Realty World ve Turkcell geliyor. Migros da yakın bir zaman içinde eleman ihtiyacını artık İŞKUR eleman havuzundan karşılamaya başlayacak. Turkcell ve Realty World kurs tamamlayan 2100 kişiyi e alacaklar.

İş garantili kurslar ve eleman havuzu ile ilgili önemli noktalar şöyle:

* Kurslara katılabilmek için İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 15 yaş üstü olmak, şirketin aradığı niteliklere sahip olmak gerekiyor.

* Başvurular, İŞKUR resmi web sitesinden yapılabiliyor. Firma ön elemeyle belirlediği kayıtlı işsizleri, eğitim programından geçirdikten sonra kendi bünyesinde istihdam ediyor.

* Eğitim süresince İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası yapılıyor ve 2011 yılında devam eden her fiili kurs günü için 15 TL kursiyer zaruri gideri veriliyor.

* Eğitim süreleri işin niteliğine göre üç buçuk ay ile dört buçuk ay arasında değişiyor. En uzun süre ise altı ay.

* Eğitimler işe alım yapacak firmada veriliyor.

* İşe alım yapacak olan firmanın çalışanları eğitim veriyor.