Uzaktan çalışma imkanı sağlayan bazı kurumsal şirketler

Dev firma ve holdingler başta olmak üzere birçok şirket hibrit çalışma modelini kalıcı hale getirdi. İşte hibrit çalışma modeline geçerek, personeline uzaktan çalışma imkanı sağlayan bazı şirketler ve programları. Pandemiyle birlikte kurumsal şirketler uzaktan çalışma modeline geçerek ilk denemelerini yaptılar ve uzaktan çalışma modelinini kalıcı olması için çalışmalarını sürdürüyorlar.

Pandemi hayatımızdaki birçok şey gibi, iş yapış modellerini de değtirdi. Kısıtlamaların gevşetilmesine rağmen evden çalışma modeli halen yaygın olarak uygulanıyor. Dev firma ve holdingler başta olmak üzere birçok şirket hibrit çalışma modelini kalıcı hale getirdi. Şirketlere maliyet açısından büyük avantaj sağlayan, hem uzaktan hem de ofisten çalışma imkânı veren hibrit çalışma modeli, önümüzdeki yıllarda daha da çok kabul görecek gibi. İşte hibrit çalışma modeline geçen, personeline uzaktan çalışma imkanı sağlayan şirketler ve programları. İşte uzaktan çalışma imkanı sağlayan bazı kurumsal büyük şirketler.

Sabancı Holding

Sabancı Topluluğu, 2023-2025 planlarının 5 stratejik önceliğinden biri olan ‘işin geleceğine uyum’ konusunda dünyanın en kapsamlı projelerinden birini hayata geçiriyor. Bu kapsamda işin geleceğine uyumu sadece uzaktan çalışma olarak değil aynı zamanda çalışma ortamlarının, iş gücünün işlerin ve iş yapış modellerinin geleceğine dair tüm unsurları kapsayan bir yaklaşımla ele alıyor. Üç yıl önce başlattıkları ve pandemi döneminde yaygınlaştırdıkları uzaktan çalışma yaklaşımını kalıcı hale getireceklerinin altını çizen Sabancı Holding İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Hakan Timur, beyaz ve gri yaka çalışanların yüzde 75’inin kalıcı olarak hibrit veya tamamen uzaktan çalışmaya geçeceği bir model tasarladıklarını ifade ediyor.

Yıldız Holding

Yıldız Holding, iş dünyasının değişen ihtiyaçlarına cevap verebilen, gelecekteki ihtiyaçlara da hızlı ve etkin uyum sağlayabilen “Uydu – Yeni Nesil Çalışma Modelleri” projesini 1 Eylül itibarıyla kademeli olarak hayata geçiriyor. Holding çalışanlarının ve uzmanların katkılarıyla titizlikle tasarlanan Uydu modelinde, çalışanların görev ve sorumluluklarına bağlı olarak ofisten, hibrit, uzaktan ve sahada çalışma sistemleri bulunuyor. Bu kapsamda holding ofislerinde de yeni yapıya uygun çalışma alanları oluşturulacak.

Eczacıbaşı

Eczacıbaşı, 2013′ten beri esnek, 2016’dan bu yana ise uzaktan çalışma modelini uygulayan şirketlerden biri. Şirketin 11 bin 400’ü aşkın çalışanı bulunuyor. 1 Ocak itibarıyla Türkiye’deki saha satış kadrolarını da uzaktan çalışma düzenine geçirmiş durumda.

Doğuş Holding

Pandeminin başından bu yana mekân bağımsız çalışabilen kadrolarının tamamının uzaktan çalıştığı bilgisini paylaşan Doğuş Holding İnsan Kaynakları Bölüm Başkanı Buse Kasapoğlu Özen, “Tüm bu sürecin başından itibaren ekiplerimiz sahada aktif olarak çalışmaya devam ederken, merkez ofislerimizdeki çalışma düzenine uzaktan devam ediyoruz” diyor. Yeni dönem için projeler geliştirmeye devam ettiklerini söyleyen Özen, “Ofis ve çalışma düzeninin aynı düzlemde mümkün olabileceği hibrit çalışma modelleri geliştiriyor, çok lokasyonlu bir yapıya sahip olmanın avantajını kullanarak evlerimize yakın olan farklı ofislerimizde ortak çalışma alanları oluşturmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuşuyor.

Turkcell

Gerekli donanım ve internet altyapısını sağlayarak, yurtdışındaki şirketler dahil toplamda 20 bin personelin kademeli bir şekilde uzaktan çalışmaya başladığını söyleyen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Serhat Demir ise yaklaşık 5 yıldır 4 gün uzaktan çalışma sistemini uyguladıkları için sorunsuz aksiyon aldıklarını ifade ediyor. Uzaktan çalışma konusu ile alakalı anketler gerçekleştirdiklerini söyleyen Demir, “Evden çalışmanın onları daha iyi hissettirdiğini, ayrıca iş yapış anlamında da verimlilik kazandırdığını gerçekleştirdiğimiz Dijital Ofis Deneyimi Komite toplantılarıyla, İK Gönüllülerimizle yaptığımız görüşmelerde, odak grup çalıştaylarıyla ve tüm Turkcell çalışanları ile gerçekleştirdiğimiz anketlerle gördük” diyor.

Vodafone

Bu yıl 150 yeni rol oluşturacaklarının bilgisini paylaşarak konuşmasına başlayan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Bayram, yeni nesil çalışma sistemiyle önümüzdeki yıl 3 bin 500 ek istihdam sağlayacaklarının altını çiziyor. Aşı ve normalleşme takvimine bağlı olarak Eylül itibarıyla hibrit modele geçmeyi planladıklarını söyleyen Bayram, bu modelde toplam çalışma zamanlarının yüzde 40’ının ofisten, yüzde 60’ının ise uzaktan olarak gerçekleşeceğini söylüyor.

Diğer yandan tüm kurumsal şirketler artık uzaktan çalışma modelini bir alternatif olarak masalarında göz önünde bulundururken pek çok şirket uzaktan çalışma modelinin kalıcı hale gelmesi için çalışmalarını sürdürüyor.