Uzman Erbaş Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılacak?

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre uzman erbaş maaşlarına zam yapılacak. Buna göre uzman erbaş maaşlarına yüzde 20 diğer üst rütbeli personellerin maaşlarına da yüzde 7 ve 12 arasında zam yapılacak.

MAKAM TAZMİNATI ALMAYAN PERSONELE 100 LİRA ZAM
MİT ve Emniyet sınıfı personellerin emeklilerinde olduğu gibi makam tazminatı almayan personellerimize ek olarak 100 lira artış sağladık. Derecelerine göre astsubaylara verilen ek göstergenin 2/3’ü oranında ek göstergeyi uzman erbaşlara da sağladık.

YURT DIŞI’NDA GÖREVLİ PERSONELE ZAM
Barışı destekleme ve koruma harekatı kapsamında görev yapan personellerin gündeliklerinde artış sağladık. Afganistan’daki görevli personele 30 dolar, Bosna Hersek, Kosova ve Arnavutluk gibi ülkelerde ise görev yapan personelimizin gündeliklerine 5’er dolar artış yaptık.

SOSYAL HAKLARDA YAPILAN İYİLEŞTİRMELER
Hastanelerde üst rütbelilerin muayene öncelik sırasını kaldırıp, statü ayrımını ortadan kaldırdık. Yaş haddinden erken emekli olmak zorunda kalacak olan uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçen personelin mağduriyetinin önlenmesi için yaş hadleri üst çavuşlar için 46’dan 52’ye, başçavuşlar için de 49’dan 54’e çıkarttık.

MAZARET İZİNLERİ MEMURLARLA PARALEL HALE GETİRİLDİ
TSK personeli için mazeret izinlerini, Devlet Memurları Kanunu’nda yapılan iyileştirmelerle paralel hale getirdik. Uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyanlar için hava değimi yapmaları için imkan sağladık.

MALİ KONULARDA DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR
TSK personellerinin özlük haklarını tek gösterge tablosu ile düzenleyeceğiz. Uzman Erbaşlara yüzde 20, diğer rütbeli personellere ise yüzde 7 ila 12 arasında zam yapmayı planlıyoruz.

LOJMAN ÇIKMAYAN PERSONELE 460 LİRA DESTEK
Lojman tahsis edilmeyen personellere yaklaşık 460 lira artış sağlamayı planlıyoruz. Nöbet, atış, tatbikat, eğitim vb. nedenlerle fazla mesai yapan personele de aylık 700 liraya kadar fazla mesai ücreti vereceğiz. / Kaynak: Memurlar