Secretcv.com tarafından yapılan açıklama ile son dönemde eleman ve personel alımlarının iş ilanları kapsamında arttığı belirtildi. Buna göre iş ilanları ile en fazla eleman alım ilanı perakende, gıda, eğitim ve otomotiv alanında yayınlandı. Eğitim kurumları branş öğretmeni, kurs öğretmeni ve eğitim danışmanı alım ilanlarıyla öne çıkarken diğer yandan elektrik teknisyeni, elektronik mühendisi, kalite kontrol sorumlusu, mekanik teknisyeni, CNC Operatörü alım ilanları da önde yer aldı.

Eleman, Personel ve İşçi Alım İlanlarında Artış Var

İş bulma sitesi Secretcv.com, ekim ayına ait yılına istihdam verilerini açıkladı. Ekim ayında alınan ilan sayılarında eylül ayına göre yüzde 19 artış yaşandı. Secretcv.com insan kaynakları platformu üzerinde 16 bin 750 ilan ile yaklaşık 41 bin kişi istihdam edilmek üzere arandı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ise ilanlarda yüzde 20 oranında artış olduğu görüldü. Ekim ayı boyunca “en çok eleman arayan sektörler” listesinde yer alan perakendecilik ve gıda liderliği elden bırakmadı. Buna karşın eğitim ve otomotivde gözlenen artış dikkatleri bu sektörlerdeki gelişmelere çekti. Eğitim sektöründe bin 675 ilan ile yaklaşık 4 bin 100 kişi istihdam edilmek üzere arandı. İngilizce başta olmak üzere branş öğretmenleri, kurs öğretmenleri, eğitim danışmanı gibi pozisyonların yanı sıra özel eğitim kurumlarında görevlendirilmek üzere satış, finans ve halkla ilişkiler pozisyonları da önem kazandı.

Secretcv.com Genel Müdürü Okan Türüncü, ekim ayında gerçekleşen bu artışa yeni eğitim yılı başlangıcı sebebiyle özel eğitim kurumlarının ek öğretmen ihtiyaçlarının artmasını neden olarak gösterdi. Tütüncü aynı zamanda sektördeki kurumsallaşmanın artması, insan kaynakları departmanlarının eğitim sektöründe de önem kazanması ile bu artışın istikrarlı bir şekilde devam edeceğini belirtti. Otomotiv sektöründe de ekim ayında yaklaşık bin 425 ilan ile 3 bin 485 kişi istihdam edilmek üzere arandı. Secretcv.com’da verilen ilanlarda en çok elektrik teknisyeni, elektronik mühendisi, kalite kontrol sorumlusu, mekanik teknisyeni, CNC Operatörü gibi pozisyonlar dikkat çekti. Tütüncü, ekim ayı ilanlarında görülen yüzde 19’luk artışın, son çeyrekle gelen iş yoğunluğunun getirdiği genel bir sonuç olduğunun özellikle altını çizdi. Otomotiv sektörünün diğer sektörlere göre daha fazla etkilenmiş olmasıyla ilgili ise yan sanayi, yedek parça gibi alt sektörlerdeki mevsimsel hareketlilik ve otomotivde kredi faizlerinin düşmesi, yeni modellerin tanıtım kampanyaları, firmaların yılsonu kampanyaları nedeniyle gerçekleşen talep artışı şeklinde açıkladı.