Yurtdışı Türk Firmalar Abu Dhabi, Dubai, Romanya, Mısır, Fas, Tunus

İnci Deri yurtdışında iş kapasitesini arttırarak 60 yeni mağaza açacak...

İnci Deri, yurtdışında mağazalaşma atağına kalkıyor. Şu an Türkiye’de 99, yurtdışında ise 5 mağazası bulunan İnci Deri yeni dönemde yurtdışı iş potansiyeline odaklanarak yurtdışında büyümeyi hedefliyor. Hedef 5 yılda yurtdışında 60 adet yeni mağaza açmak.

Sovyet Devrimi sonrasında 1917’de Kırım’dan İstanbul’a göçen bir ailenin Fatih’te kurduğu bir lostra salonundan doğan İnci Deri markası bugün Türkiye’de 36 şehirde 99 ve yurtdışında ise toplam 4 ülkede 5 adet mağaza letiyor ve bir zincire dönüşmüş durumda. Şirketin yeni dönem hedefleri arasında yeni yılda yüzde 30 büyüme ile ciroyu 354 milyon TL’ye çıkarmak ve önümüzdeki dönemde yurtdışı odaklı çalışmak yer alıyor. Yurtdışı hedefi ise 55 yeni mağaza açmak.

Şirketin yurtdışı mağazalar açmada asıl hedefi ise yurtiçi ve yurtdışı ciro payını yüzde 50/50 haline getirmek. İnci Deri şu anda 800 elemana ve personele iş sağlıyor. Ancak önümüzdeki dönemde yeni mağazaların açılması ve işlerin büyütülmesiyle gerek yurtiçi gerekse yurtdışı personel ve eleman alımı miktarında artış gözlenecek. Yeni yılda personel alımı hedefi ise yüzde 10-12 arasında bir artışa gitmek.

Yurtdışında İş Yapan Türk Firmalar

Yurtdışında iş yapan Türk firmalardan biri olan İnci Deri’nin şu anda Kıbrıs, Kosova, Romanya ve Türkmenistan’da beş adet mağazası bulunuyor. Sırada ise öncelikli olarak Mısır’da mağaza açma planı var. Mısır’da ilk hedef 2 mağaza açmak ve ilerleyen dönemde Mısır’daki İnci Deri mağazalarının sayısını 6’ya çıkarmak. 5 yıllık süreçte ise İnci Deri Mısır’da toplam 14 mağaza açmayı planlıyor. Tunus ve Fas mağazacılık için şirketin radarında yer alıyor.

Mısır yanında yurtdışı iş potansiyelini değerlendirmek istediği ülkelerden biri de Romanya. Romanya’da iki farklı lokasyonda mağaza açılması planlanıyor. Abu Dhabi ve Dubai’de mağaza açma çalışmaları yürütülüyor. Kısacası şirketin yurtdışı iş hedefi ilk bir yılda mağaza sayısını 20’ye ardından da 5 yıl içerisinde mağaza sayısını 60’a çıkarmak .

İnci Deri İnsan Kaynakları ve Personel Alımı
İnci Deri gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında büyümeye ve genişlemeye odaklanmış bir şirket olarak insan kaynakları ve personel alımına ayrı bir önem veriyor. Bu doğrultuda şirket insan kaynaklarına 20 mağazalık kaynak arıyor. Personel alımı ve eğitime de çok önem veren şirket bünyesinde personel başına eğitim ortalaması 16 saat ve şirke yeni dönemde bunu 22 saate çıkarmayı planlıyor. Personel ve eleman alımı kapsamında şirket çalışanlarının kişisel gelişimine katkıda bulunmak şirketin İK politikaları arasında ön sırada yer alıyor.