Son on yıldır yurtdışına iş yapan, projeler üreten, üretim gerçekleştiren Türk firmaların sayısı giderek artıyor. Günümüzde yurtdışında başta Türk inşaat şirketleri olmak üzere sayısız Türk şirket önemli işlere imza atarken bir yandan da yurtdışı işçi alımları kapsamında yurtdışına eleman arayan işçi alan firmalar olarak da öne çıkıyor ve yurtdışında çalışmak isteyen kişilere yurtdışı istihdam sağlıyor.

Sizler de yurtdışı inşaat işçisi alımı ve yurtdışı inşaat iş ilanları kapsamında yurtdışında iş yapan, inşaat projeleri üstlenen, şantiyeleri olan, yurtdışına işçi alımı yapan ve yurtdışı çalışacak eleman arayan Türk firmalarda iş imkanlarından yararlanarak yurtdışında çalışma fırsatlarını ve yurtdışı iş imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Yurtdışı Türk Firmalar Abu Dhabi, Dubai, Romanya, Mısır

İnce Deri de yurtdışında iş yapan Türk firmalar arasında yer alıyor. Şirket yurtdışında mağazalaşma atağına kalkıyor. Şu an Türkiye’de 99, yurtdışında ise 5 mağazası bulunan İnci Deri yeni dönemde yurtdışı iş potansiyeline odaklanarak yurtdışında büyümeyi hedefliyor. Hedef 5 yılda yurtdışında 60 adet yeni mağaza açmak. Sovyet Devrimi sonrasında 1917’de Kırım’dan İstanbul’a göçen bir ailenin Fatih’te kurduğu bir lostra salonundan doğan İnci Deri markası bugün Türkiye’de 36 şehirde 99 ve yurtdışında ise toplam 4 ülkede 5 adet mağaza işletiyor ve bir zincire dönüşmüş durumda. Şirketin yeni dönem hedefleri arasında yeni yılda yüzde 30 büyüme ile ciroyu 354 milyon TL’ye çıkarmak ve önümüzdeki dönemde yurtdışı odaklı çalışmak yer alıyor. Yurtdışı hedefi ise 55 yeni mağaza açmak.

Şirketin yurtdışı mağazalar açmada asıl hedefi ise yurtiçi ve yurtdışı ciro payını yüzde 50/50 haline getirmek. İnci Deri şu anda 800 elemana ve personele iş sağlıyor. Ancak önümüzdeki dönemde yeni mağazaların açılması ve işlerin büyütülmesiyle gerek yurtiçi gerekse yurtdışı personel ve eleman alımı miktarında artış gözlenecek. Yeni yılda personel alımı hedefi ise yüzde 10-12 arasında bir artışa gitmek.

Yurtdışında İş Yapan Türk Firmalar

Yurtdışında iş yapan Türk firmalardan biri olan İnci Deri’nin şu anda Kıbrıs, Kosova, Romanya ve Türkmenistan’da beş adet mağazası bulunuyor. Sırada ise öncelikli olarak Mısır’da mağaza açma planı var. Mısır’da ilk hedef 2 mağaza açmak ve ilerleyen dönemde Mısır’daki İnci Deri mağazalarının sayısını 6’ya çıkarmak. 5 yıllık süreçte ise İnci Deri Mısır’da toplam 14 mağaza açmayı planlıyor. Tunus ve Fas mağazacılık için şirketin radarında yer alıyor.

Mısır yanında yurtdışı iş potansiyelini değerlendirmek istediği ülkelerden biri de Romanya. Romanya’da iki farklı lokasyonda mağaza açılması planlanıyor. Abu Dhabi ve Dubai’de mağaza açma çalışmaları yürütülüyor. Kısacası şirketin yurtdışı iş hedefi ilk bir yılda mağaza sayısını 20’ye ardından da 5 yıl içerisinde mağaza sayısını 60’a çıkarmak .

Yurtdışı İş İlanları ve Yurtdışı İş Başvurusu

Yurtdışında iş yapan ve yurtdışına iş ve eleman alımları düzenleyen Türk firmaların yurtdışı işçi alım ilanlarına internet üzerinde çeşitli kaynaklardan ulaşmak mümkün. Yurtdışı iş olanakları ve iş fırsatlarını değerlendirerek yurtdışında çalışmak isteyen kişiler yerli ve yabancı kaynakları üzerinde yayınlanan yurtdışı iş ilanlarına yurtdışı iş başvuru formu doldurarak yurtdışı iş başvurusu yapabilirler.

Diğer yandan yurtdışına eleman arayan işçi götüren Türk şirketlerin web siteleri üzerinden insan kaynakları bölümü altında yurtdışı genel iş başvurusu yapmak da seçenekler arasında yer alıyor.