Bilindiği üzere Malta küçük bir ada ülkesi ancak son zamanlarda en fazla göç alan ve göç aldıkça da popülerliği artan ülkeler arasında. Gerek sunduğu rahata yaşam koşulları gerekse iş anlamında maaşlar ile oldukça fazla talep görmeye başlayan ülkelerden biri. Malta son yıllarda yurtdışı iş imkanları ve yurtdışı iş fırsatları kapsamında tercih edilen ülkelerin de başında geliyor.

Giderek artan popülerliği ile Malta birçok Türk şirketin radarına girmiş durumda. Türk şirketler Malta’da iş yapmak için yatırım fırsatlarını değerlendirirken bazı firmalar ise harekete geçti. Malta iş yapan ve Malta’ya işçi arayan Türk inşaat firmalarından biri olan TACA İnşaat Malta’da önemli bir inşaat ve yapı projesine imza atacak.

Malta’ya Eleman ve İşçi Arayan Firmalardan

İş dünyasından sonra işçinin de gözü Malta’da. Malta’da proje üstlenen TACA İnşaat projede çalıştırmak üzere Malta’ya işçi ve eleman arayan şirketler arasındaki yerini aldı. Söz konusu Malta inşaat işçisi ve eleman alımları Malta’da faaliyet gösteren bir iş kurumu tarafından yapılacak.

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin patronları ve yöneticilerinin vatandaşlık aldığı Malta, gündemden düşmüyor. İş dünyasından sonra bu kez Malta, Türk işçilerinin radarında. Malta’nın yakın zamanda 2 bin 500 Türk işçiye ev sahipliği yapacağı açıklandı. Malta basınında yer alan iddialara göre bir Türk şirketinin Malta’da yapacağı proje için Türkiye’den yüzlerce işçiyi alacağı belirtildi. Malta The Sunday Times gazetesi, devlete ait iş bulma kurumu Jobsplus’ın işçi alımını yapacağını duyurdu. İşçilerin Malta’nın başkenti Valetta’daki havalimanının yakınında bir yerde konaklayacağı, bu alanın da düzenlemesine başlatıldığı ifade edildi.

Malta’da İşçiler Asgari Ücretin Üzerinde Maaş Alacaklar

Jobsplus kurumunun sözcüsü, söz konusu Türk şirketinin TACA İnşaat olduğunu ancak herhangi bir bilgiyi açıklayamayacaklarını vurguladı. Jobsplus’a kayıtlı olarak bilinen üçüncü ülke vatandaşı işçi sayısı 2 bin civarında. Eğer Malta basınının iddiaları hayata geçerse Türk işçilerle birlikte bu sayı 5 bine yaklaşacak. Haberde Türkiye’deki asgari ücretin Malta’ya oranla oldukça düşük olduğu, ülke yasalarına göre en azından Malta’daki asgari ücret olan 747 euroyu vermesi gerektiği bildirildi. O da en azından 4 bin 500 TL’ye denk geliyor. | Yurtdışı İşçi